O projekcie „Skuteczni Eksperci = Efektywny Dialog”, którego celem jest zwiększanie świadomości przedstawicieli izb i cechów rzemieślniczych na temat roli dialogu społecznego, z Koordynatorem Projektu – Dyrektor Zespołu Dialogu Społecznego ZRP Izabelą Opęchowską – rozmawia Anna Dowgird.
Projekt „Skuteczni Eksperci = Efektywny Dialog” jest już na półmetku. Czy można powiedzieć, że cele w nim założone zostały już częściowo osiągnięte?
Jak najbardziej. Na chwilę obecną przeszkoliliśmy już około 200 osób z technik negocjacji, i dostarczyliśmy im ogólnej wiedzy o dialogu społecznym zarówno w Polsce, jak i w Europie. Odbyły się również warsztaty poświęcone dialogowi społecznemu w regionach. Duże zainteresowanie uczestników tym tematem pokazuje, że w środowisku rzemieślniczym brakuje wiedzy na temat efektywnego prowadzenia dialogu. Przedsiębiorcy coraz częściej zaczynają dostrzegać znaczenie i rolę dialogu. Stąd też potrzeba zdobywania wiedzy i kwalifikacji w tym zakresie, a także umiejętności prowadzenia negocjacji.
Jednym z głównych celów projektu było stworzenie bazy ekspertów, którzy
w przyszłości będą uczestniczyć w opiniowaniu projektów ustaw i aktów prawnych.
Zgodnie z założeniami, trzon bazy eksperckiej stanowić będą koordynatorzy regionalni projektu. Są to reprezentanci izb rzemieślniczych, którzy po przejściu serii szkoleń dostarczają nam informacji o funkcjonowaniu dialogu społecznego na poziomie regionalnym. Koordynatorzy, którzy do tej pory nie mieli okazji poznać zasad funkcjonowania dialogu społecznego, są teraz w stanie opracować np. szczegółową ankietę na temat dialogu i dotrzeć z nią do przedstawicieli Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) i Powiatowych Rad Zatrudnienia, czy na bieżąco śledzić działania tych gremiów. Dane te pozwalają nam m.in. ocenić, jakie są rzeczywiste efekty prowadzonego przez ZRP projektu. Zadaniem koordynatorów jest także promowanie idei projektu „Skuteczni Eksperci = Efektywny Dialog”, a przez to idei dialogu społecznego.
Dlaczego promocja dialogu społecznego jest taka ważna?
Dialog społeczny może służyć rozwiązywaniu problemów gospodarczych i społecznych na poziomie kraju, regionu czy powiatu. Niewiele osób zdaje sobie jednak z tego sprawę, dlatego że dialog społeczny w regionach do tej pory odbywał się jedynie w WKDS-ach. Postanowiliśmy to zmienić. Dostrzegamy, że dialog społeczny zaczyna się rozwijać również na poziomie powiatów, i chcemy, aby nasi przedstawiciele brali w nim udział. Dzięki projektowi i przewidzianych w jego ramach szkoleniach, zwiększamy zaangażowanie środowiska w proces tworzenia lepszego prawa i wspieramy aktywny udział ZRP w konsultowaniu dokumentów i projektów aktów prawnych.
Jaką korzyść z dialogu społecznego może odnieść przedsiębiorca?
Za jego pomocą przedsiębiorcy, poprzez swoje organizacje, mogą formułować potrzeby i kierować swoje postulaty do władz państwowych i samorządowych. Właśnie dzięki dialogowi społecznemu powstał np. plan strategii rozwoju środowiska MŚP i mikrofirm. Podobnie było z obniżeniem podatku CIT do 19 proc. a niestety mało który przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że to sukces osiągnięty na forum Komisji Trójstronnej. Rząd jest zobligowany do wysłuchania opinii partnerów społecznych. Podobnie jest na szczeblu regionalnym – władze samorządowe powinny zwracać się do partnerów społecznych o ich stanowiska np. odnośnie regulacji i aktów prawnych. Poprzez szkolenia, seminaria i warsztaty organizowane w ramach projektu, chcemy uświadamiać przedsiębiorcom, że dzięki dialogowi mogą uzyskać wpływ na to, co dzieje się w kraju, województwie czy powiecie, że mają możliwość udział w tworzeniu przepisów, od których zależy funkcjonowanie
ich firm.
Jak propagować ideę dialogu społecznego?
Niezwykle istotne jest pokazywanie korzyści płynących z dobrze funkcjonującego dialogu społecznego. Powinniśmy uczyć wszystkich przyszłych przedsiębiorców – uczniów szkół średnich i zawodowych, czym jest dialog i czemu służy. Szkoła może aktywnie włączyć się w to przedsięwzięcie, organizując np. spotkania z ekspertami w ramach godzin wychowawczych. Dzięki takim działaniom, młodzi ludzie – wkraczając na ścieżkę zawodową – umieliby korzystać z dobrodziejstw wynikających
Zaloguj się Logowanie