Wsparcie tworzenia miejsc pracy na terenach wiejskich

Działanie „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” zawarte w osi priorytetowej „Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 daje konkretne możliwości pozyskania znacznych środków, zgromadzonych w ramach Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich, na wsparcie przedsiębiorczości na wsi.

Większość programów operacyjnych stawia wymóg innowacyjności, jako główną cechę określonego przedsięwzięcia, którą nota bene trzeba skrupulatnie niekiedy wykazywać już na poziomie projektu danego przedsięwzięcia. W przypadku powyższego działania przedsięwzięcie wcale nie musi być innowacyjne, co daje szansę pozyskania unijnych funduszy na takie rodzaje działalności jak sklep, pralnia, przedszkole czy prowadzenie sali weselnej.

Zasady uzyskania wsparcia

Szczegółowe zasady przyznawania pomocy finansowej reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 17 lipca 2008 roku, które z resztą było kilka razy zmieniane. Ostatnia ze zmian, wprowadzona w marcu bieżącego roku, miała dość istotne znaczenie, a związana była z wielkością możliwej do uzyskania dotacji. Zgodnie z tym aktem prawnym o wsparcie mogą ubiegać się tzw. wiejskie przedsiębiorstwa tj. firmy (mogą być tutaj zarówno osoby fizyczne jak i spółki prawa handlowego), które zatrudniają nie więcej niż 10 osób, których roczny obrót nie przekracza 2 mln euro oraz działające w miejscowości gdzie liczba mieszkańców wynosi od 5 do 20 tys. złotych. Warto również pamiętać o zastrzeżeniu, iż w przypadku osoby fizycznej ubieganie się o pomoc obwarowane jest dodatkowym warunkiem, iż w okresie ostatnich 2 lat poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy, nie przyznano jej pomocy w ramach działania „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienie” objętego Programem Operacyjnym „Kapitał Ludzki, 2007—2013”.

Warunkiem koniecznym uzyskania wsparcia jest zobowiązanie mikrofirmy do utworzenia stosownej liczby miejsc pracy. Pomoc jest przyznawana i wypłacana do wysokości limitu, który wynosi na jednego beneficjenta maksymalnie 300 tys. złotych, przy czym jeżeli ekonomiczny plan danej operacji (tj. przedsięwzięcia) przewiduje utworzenie jednego miejsca pracy wysokość dotacji wynosi nie więcej niż 100 tyś. złotych, w przypadku utworzenia dwóch etatów jej wielkość rośnie do 200 tyś złotych (przed wprowadzeniem zmian możliwość uzyskania tej wysokości pomocy była uzależniona od stworzenia co najmniej dwóch miejsc pracy), maksymalny zaś limit pomocy tj. 300 tyś złotych wiąże się z koniecznością utworzenia co najmniej trzech miejsc pracy (to również podległo zmianie, gdyż przed podjęciem rozporządzenia zmieniającego ów maksymalny limit był związany z wymogiem utworzenia co najmniej 5 etatów). Jak widać w tym obszarze zmiany wydają się być korzystne, w założeniu mają przyczynić się do zwiększenia zainteresowania tą formą dofinansowania. Dość wspomnieć, że w tym roku na dofinansowanie operacji przewidzianych w ramach tworzenia nowych miejsc pracy na terenach wiejskich przewidziano ponad 307 mln euro (zaś na działanie „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” w ujęciu całościowym ponad miliard euro).

Charakterystyka pomocy

Pomoc przyznawana jest w formie refundacji części kosztów, co oznacza, że aby otrzymać dotację, trzeba wcześniej zainwestować własne pieniądze. Może być to pewną blokadą, szczególnie dla osób, które nie dysponują wystarczającymi środkami, bądź też które nie mają możliwości pozyskania kredytu.

Refundacji nie podlega więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych przez beneficjenta. Jeśli chodzi o koszty kwalifikowane, to wskazano wśród nich koszty budowy lub modernizacji obiektów budowlanych, jak również zakupu niezbędnego sprzętu i wyposażenia oraz wszelkie inne, bezpośrednio związane z przygotowaniem i realizacją operacji. Przy czym godnym podkreślenia jest fakt, iż pomoc nie obejmuje kosztów w postaci podatku od towarów i usług, nabycia nieruchomości lub nabycia rzeczy używanych.

Instytucją odpowiedzialną za rozdzielnie unijnych środków, która jednocześnie pełni funkcję instytucji wdrażającej Program Rozwoju Obszarów Wiejskich jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ona również ustala harmonogram składania wniosków o dofinansowanie. W tym roku takie wnioski mogą być składane do 9 lipca bieżącego roku. Co ciekawe nie funkcjonuje już zasada ustalania kolejności przyznawania pomocy w drodze losowania, lecz wnioski będę oceniane pod względem jakości przy wykorzystaniu systemu punktowego. Tym samym projekty pochodzące z biedniejszych regionów będą punktowanej bardziej preferencyjnie, oczywiście będzie również brana pod uwagę stopa bezrobocia oraz wskaźnik dochodu podatkowego określonej gminy, na terenie której ma być realizowany projekt.

Rodzaj przedsięwzięć, które mogłyby uzyskać pomoc jest w zasadzie dość zróżnicowany. Dość wspomnieć o usługach dla rolnictwa lub leśnictwa, sprzedaży hurtowej, detalicznej, rzemiośle, rękodzielnictwie, robotach i usługach budowlanych, usługach instalacyjnych, turystycznych oraz związanych ze sportem, turystyką, agroturystyką, usługach komunalnych, przetwórstwie produktów, rachunkowości czy wytwarzaniu określonej gamy produktów.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj