28 czerwca 2010 r. w Centrum Informacyjnym Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych odbyła się konferencja „Czy Polska ma szanse na chińskie inwestycje”. Moderatorem konferencji był Andrzej Jonas, Redaktor Naczelny „Warsaw Voice”. W konferencji głos zabrał Rafał Baniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, który wypowiedział się na temat perspektyw rozwoju polsko-chińskiej współpracy gospodarczej.
- Polska może stać się dla Chin bramą do Europy – powiedział minister. Zaznaczył również, że coraz większe zainteresowanie Polską można zaobserwować wśród chińskich inwestorów z sektorów: motoryzacyjnego, elektronicznego, lotniczego, biotechnologicznego, a także IT oraz telekomunikacyjnego.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki podkreślił, że to zainteresowanie nie jest powierzchowne, ale są to konkretne przedsięwzięcia biznesowe. – Co ciekawe i ważne nie są to jedynie pomysły na otwarcie zakładu-montowni, ale także chęć otwierania centrów badawczo-rozwojowych w tych branżach z wykorzystaniem polskich naukowców i inżynierów – mówił Rafał Baniak.
Ma Changlin, Radca Ekonomiczno-Handlowy Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce przedstawił perspektywy wsparcia chińskich przedsiębiorstw działających na rynku polskim. W odpowiedzi na pytanie „Dlaczego warto inwestować w Polsce?”, Ma Changlin podkreślił potencjał kapitału ludzkiego oraz efektywny system zachęt inwestycyjnych.
Skupiając się na problemie wciąż niewielkiej ilości inwestycji chińskich w Polsce, Ma Changlin wskazał potencjalne trudności w kontakcie między krajami, jak bariery kulturowe i językowe czy niepełną wiedzę o polskim potencjale inwestycyjnym oraz różnice w podejściu do strategii promocji inwestycyjnej obu krajów. Ponadto zaproponował sposoby usprawnienia chińsko-polskich relacji biznesowych podkreślając potrzebę rozwoju mechanizmów interakcji międzykulturowej, funkcjonalnych platform komunikacji oraz uproszczenia procedur biznesowych i wsparcia skutecznego doboru partnerów biznesowych, m.in. poprzez dobrze zaplanowane misje handlowe oraz obecność na targach i wystawach. {mospagebreak}Wiceprezes PAIiIZ, Marek Łyżwa wypunktował co należy robić, aby zwiększyć napływ inwestycji chińskich do Polski. Szeroko zakrojona promocja gospodarcza Polski wśród firm chińskich, władz centralnych i lokalnych, instytucji otoczenia biznesu promujących inwestycje chińskie za granicą powinna się odbywać m.in. poprzez: regularną organizację misji gospodarczych i inwestycyjnych do Chin, podpisywanie dwustronnych umów o współpracy czy opracowanie materiałów promocyjnych w języku chińskim. Nie bez znaczenia jest również przygotowanie strony polskiej na obsługę przedsiębiorców chińskich uwzględniające odmienność kulturową firm. Zdaniem wiceprezesa PAIiIZ Polska może zainteresować chińskich inwestorów ofertą prywatyzacyjną oraz projektami infrastrukturalnymi.
Na zakończenie konferencji przedstawiono studium przypadku chińskiego inwestora w Polsce. Paweł Salski, Dyrektor firmy TPV Displays Polska sp. z o.o. zreferował, dlaczego jego firma wybrała Polskę pod swoją inwestycję oraz jakie są korzyści i konsekwencje wynikające z lokowania inwestycji w Polsce. TPV to światowy lider w produkcji monitorów ciekłokrystalicznych, który obecnie zatrudnia w Gorzowie Wielkopolskim 2 500 osób. Paweł Salski podkreślił, że taki gigant jak TPV nie buduje wielu małych fabryk na świecie, ale nastawia się na jedno miejsce, gdzie inwestuje w tzw. kampus technologiczny.
Potencjał Gorzowa Wielkopolskiego, przy wielu innych sprzyjających czynnikach, polegał na tym, że od samego początku władze lokalne, podobnie jak sam inwestor podchodziły do tej inwestycji jak do procesu, a nie jednorazowego celu, który ma swój koniec. Zdaniem Salskiego, gwarancja długofalowej współpracy na szczeblu regionalnym odgrywa więc niebagatelną rolę w procesie pozyskiwania chińskich inwestycji. Ponadto podkreślił również, że w przypadku inwestorów chińskich niezbędna jest szczególna wyrozumiałość i otwartość, świadomość odmienności kulturowej oraz determinacja, czyli dążenie do celu z maksymalnym wykorzystaniem dostępnych możliwości.
Zaloguj się Logowanie