Europejska gospodarka powoli wychodzi na prostą

UE spodziewa się zaobserwować w drugiej połowie 2009 r. powrót wzrostu gospodarczego. Prognozy pozostają niepewne, jednak obawy przed poważną i długotrwałą recesją słabną.

Gospodarka UE wykazuje wyraźne oznaki ożywienia – powrót wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2009 roku staje się coraz prawdopodobniejszy. Jednak z uwagi na silny spadek, który odnotowano pod koniec roku 2008 i na początku tego roku, prognozy na cały rok 2009 pozostają niezmienione: PKB ma spaść o 4 proc. zarówno w skali UE, jak i w strefie euro.
 
Polepszające się perspektywy dla Europy są w pewnym stopniu odbiciem pozytywniejszych prognoz w różnych zakątkach świata. Niektóre regiony, zwłaszcza wschodzące gospodarki krajów azjatyckich, spodziewają się w nadchodzącym półroczu wyraźnego wzrostu gospodarczego.
 
W Europie też mamy jednak swoje powody do optymizmu. Kondycja rynków finansowych uległa poprawie a działalność gospodarcza powraca do formy dzięki różnego rodzaju inicjatywom rządowym, takim jak programy złomowania samochodów.
 
Ceny towarów konsumpcyjnych spadły w pierwszej połowie tego roku w odpowiedzi na spadek kosztów energii i żywności, jaki nastąpił po zeszłorocznych wzrostach. Jednak większość cen towarów odnotowuje obecnie tendencję zwyżkową, zatem pod koniec 2009 r. stopa inflacji ma zgodnie z oczekiwaniami wzrosnąć.
 
W skali całego roku inflacja na rynku konsumpcyjnym prawdopodobnie pozostanie niezmieniona i będzie wynosić 0,9 proc. dla UE i 0,4 proc. dla strefy euro. Perspektywy na przyszły rok pozostają niepewne ze względu na sytuację rynków pracy i finansów publicznych, które ciągle odczuwają skutki kryzysu gospodarczego.
 
Nadchodzące ożywienie gospodarcze może być zadziwiająco silne. Dopiero się jednak okaże, czy uda się je utrzymać. Następne prognozy Komisji ukażą się w listopadzie i będą omawiać sytuację we wszystkich 27 krajach UE w perspektywie do końca roku 2011.
 
Komisja zwyczajowo publikuje prognozy gospodarcze co kwartał – obszerne wiosną i jesienią oraz skromniejsze, okresowe, w lutym i we wrześniu.
 
Podstawą dla tej prognozy okresowej są zaktualizowane przewidywane wyniki dla Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, które razem wytwarzają około 80 proc. PKB Unii. (Komisja Europejska)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj