– Polska jest jednym z najbezpieczniejszych energetycznie krajów w Europie. Nasz wskaźnik uzależnienia energetycznego wynosi tylko 18 proc. Średnia dla UE to około 50 proc. – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas panelu „Partnerstwo krajów europejskich w budowie bezpieczeństwa energetycznego regionu”. Debata, w ramach XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy odbyła się 9 września br.
Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że bezpieczeństwo energetyczne Polski opiera się na dużych zasobach krajowych węgla kamiennego. – W strukturze zużycia energii pierwotnej 48 proc. stanowi węgiel kamienny, 12 proc. węgiel brunatny, 23 proc. ropa, 12 proc. gaz i 5 proc. odnawialne źródła energii (OZE) – powiedział wiceszef rządu. Zaznaczył, że dla bezpieczeństwa energetycznego Polski istotne jest zwiększenie inwestycji w czyste technologie węglowe i OZE.
Przypomniał także o decyzjach podejmowanych przez UE, które zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Europy. – Kluczowe są te propozycje, które budują system w oparciu o tzw. koncepcję unbundlingu, polegającą na rozdzieleniu produkcji i przesyłu od dystrybucji – zauważył wicepremier Pawlak.
Podkreślił, że na tle Europy, Polska zużywa niewiele energii elektrycznej. – Mimo tego, wśród priorytetów rządu jest wspieranie i promowanie efektywności energetycznej – powiedział wicepremier. Dodał, że jej zwiększenie wpływa na poprawę bezpieczeństwa kraju, rozwój energooszczędnych technologii oraz ogranicza emisję CO2.
Dużą niezależność energetyczną Polski zauważył także Wojciech Topolnicki, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej. – Według niektórych danych, Polska jest najlepiej zabezpieczonym krajem w Europie, ustępując miejsca jedynie Wielkiej Brytanii i Danii – powiedział wiceprezes. (MG)
Zaloguj się Logowanie