– Chciałabym, aby nastąpiła stabilizacja gospodarki opartej na węglu przy użyciu czystych i sprawdzonych ekonomicznie technologii – powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska podczas panelu „Triumf czy upadek gospodarki opartej na węglu? Polityka klimatyczna a perspektywy rozwoju przemysłu”. Debata odbyła się 10 września br. podczas XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Wiceminister Strzelec-Łobodzińska podkreśliła, że potrzeba ograniczenia emisji gazów cieplarnianych jest istotna z punktu widzenia ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju Europy. – Nie możemy jednak narażać bezpieczeństwa energetycznego państw, które różnią się w strukturze wewnętrznego wytwarzania energii elektrycznej – powiedziała wiceminister.
Dodała, że należy dążyć do czystszych metod użycia węgla w produkcji energii. – Chcemy, aby w Polsce powstały przynajmniej dwie pilotażowe instalacje do wychwytu i magazynowania dwutlenku węgla (CCS), w ramach realizacji Programu Flagowego UE – podkreśliła wiceminister.
Przypomniała, że Polska już od wielu lat podejmuje działania, zmierzające do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. – W Kioto zobowiązaliśmy się do redukcji na poziomie 6 proc., ale w latach 1988-2005 Polska osiągnęła spadek rzędu 32 proc. – zauważyła podsekretarz stanu w MG. Dodała, że w tym samym okresie nasze PKB wzrosło o ponad 70 proc. – Udowodniliśmy tym samym, że wzrost gospodarczy nie musi pociągać za sobą postępującej degradacji środowiska – podsumowała wiceminister Strzelec-Łobodzińska. (MG)
Zaloguj się Logowanie