Projekt strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego zostanie prawdopodobnie zatwierdzony przez Radę Ministrów na przełomie listopada i grudnia br. – poinformował PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Witold Drożdż.
"Strategia rozwoju społeczeństwa informacyjnego przeszła już praktycznie wszystkie etapy po stronie rządowej. Jesteśmy po konsultacjach międzyresortowych, po konferencjach uzgodnieniowych, po konsultacji z komisją wspólną rządu i samorządu. Pozostaje jeszcze tylko formalne zatwierdzenie strategii przez Radę Ministrów" – powiedział PAP Drożdż podczas V Forum Usług Szerokopasmowych.
"Odbędzie się to prawdopodobnie w najbliższy wtorek albo w następny. (…) Jest to na tyle ważny projekt, że na pewno czas oczekiwania nie będzie długi" – dodał.
Powiedział też, że od czasu opublikowania w październiku br. w projekcie pojawiły się drobne korekty. "Bardziej redakcyjno- stylistyczne, niż merytoryczne" – zapewnił.
"Sposób pracy nad tą strategią, obejmujący bardzo szeroki udział samorządu, ekspertów, ludzi z administracji rządowej spowodował, że faza (…) konsultacji miała wymiar czysto formalny" – wyjaśnił.
Projekt "Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do 2013 r." został przedstawiony przez MSWiA w październiku 2010 r. Realizując ją, rząd chce zapewnić szybki rozwój sektora technologii informacyjnych i komunikacyjnych (z angielskiego ICT – Information and Communication Technologies).
Drożdż poinformował wtedy, że w perspektywie najbliższych pięciu lat rząd, a przede wszystkim samorządy, będą mogły wydać kilkanaście miliardów złotych na rozwój społeczeństwa informacyjnego.
Środki te będą pochodzić z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w ramach Programów Operacyjnych na lata 2007-2013. Pieniądze z UE będą dodatkowo uzupełniane środkami z budżetu, jednak przy realizacji konkretnych przedsięwzięć udział środków z funduszy strukturalnych będzie stanowił ok. 85 proc., a resztę pokryje budżet.
Cele, jakie MSWiA stawia w strategii, to m.in. reforma polskiego szkolnictwa, wyposażenie szkół w komputery, umożliwienie głosowania w wyborach za pośrednictwem internetu, usprawnienie funkcjonowania numeru alarmowego 112, informatyzacja ochrony zdrowia, cyfryzacja zasobów bibliotecznych i muzealnych oraz wdrażanie e-usług w administracji publicznej.
Autorzy strategii, wśród mocnych stron szans rozwoju społeczeństwa informacyjnego wymieniają zainteresowanie usługami elektronicznymi (np. e-bankowość, telefonia mobilna) i wzrost liczby wykształconych Polaków. Na przeszkodzie z kolei mogą stanąć m.in. niski średni dochód na głowę mieszkańca i niedostateczne powiązanie systemu edukacji z potrzebami rynku pracy. (PAP) luo/ krf/ gma/
Zaloguj się Logowanie