Innowacyjne metody nauki języka angielskiego

© Maltalingua School of English

© Maltalingua School of English

Słowa Konfucjusza najdokładniej zobrazują potrzebę innowacyjnych metod w nauce języka angielskiego: „Słyszę i zapominam. Widzę i wierzę. Robię i rozumiem”. Uruchomienie wszystkich zmysłów w procesie nauki wraz aktywną formą jej przyswajania daje najlepsze rezultaty. Jakie techniki można wykorzystać podczas nauki język angielskiego? Oto one:

Narzędzia multimedialne – za pomocą różnego rodzaju nośników cyfrowych emitujących tekst, obraz, audio i wideo, multisensorycznych interaktywnych aplikacji istnieje lepsza możliwość przyswojenia wiedzy, kreatywnego i krytycznego myślenia analitycznego. Przykładami takich narzędzi są interaktywne tablice, aplikacje na smartfona itp.

Mapa myśli – pozwala na szybkie przejrzenie i odświeżenie informacji. Wystarczy tylko raz spojrzeć na uporządkowane w ten sposób słówka z zakresu związanego np. zakupami w aptece, wizytą u dentysty. Organizacja zasobów leksykalnych języka ze względu na konkretną dziedzinę wpływa na wydajniejszą pracę mózgu w procesie przyswajania i łączenia faktów,aniżeli konwencjonalne notatki.

Poczucie humoru – skutecznym nośnikiem metod nauczania są serdeczne stosunki pomiędzy lektorem a uczniami,co sprzyja również nabywaniu nowych kompetencji językowych. Humor wzmacnia relacje między uczniem a nauczycielem, zmniejsza stres i sprawia, że kurs języka angielskiego jest bardziej interesujący, co wpływa na zwiększony stopień przyswajania materiału. Atmosfera sprzyjająca uczeniu się i komunikacji w grupie jest niezwykle ważna, również korzystanie z materiałów dydaktycznych w postaci czytanek w danym języku zawierających anegdoty, żarty sytuacyjne, czy zabawne komiksowe scenki sprawia, że lepiej jest zapamiętywany zasób słownictwa. Reasumując: „skuteczny angielski tylko na wesoło!”.

Odgrywanie ról – pozwala na zainscenizowanie sytuacji, w których konieczne jest posługiwanie się określonym zasobem słownictwa. Taka metoda umożliwia nie tylko przećwiczenie zapamiętanych słówek, konstrukcji gramatycznych, ale przede wszystkim daje szansę poznać swoje emocje i przełamać bariery komunikacyjne związane ze wstydem, czy strachem. Symulacja, odgrywanie scenek np. u lekarza, na zakupach, w podróży, stanowi wstępne oswojenie się z sytuacją, która może wystąpić w przyszłości oraz z własnymi emocjami.

Immersja, inaczej zanurzenie się w języku – jest możliwe przede wszystkim poprzez obecność wśród osób, które posługują się wyłącznie obcym językiem.Ale to nie wszystko, ponieważ ważne jest także otocznie: ulica, szkoła itp. Zaangażowanie językowe tego typu można osiągnąć zwłaszcza poprzez spędzony czas w danym kraju: częste podróże, czy udział w obozie językowym. Kursy języka angielskiego dla młodzieży, ale także dla dorosłych w anglojęzycznych krajach stają się coraz to bardziej popularne wśród Polaków. Połączenie wypoczynku z nauką najlepiej spełni warunki immersji. Przykładem może być kurs języka angielskiego na Malcie, na której mieszkańcy posługują się właśnie językiem angielskim, a doskonała pogoda przez cały rok zapewnia idealne warunki do nauki. Przy wyborze szkoły językowej warto jest zwrócić uwagę na odpowiednią akredytację (np. EAQUALS lub FELTOM) oraz na to czy nauczycielami są wyłącznie native speakerzy.

Inspirujące środowisko uczenia się – otoczenie, w którym uczymy się języka jest również bardzo ważne. Warto je wypełnić gazetami, książkami, słownikami, w taki sposób, aby zachęcało do systematycznego, ale i samodzielnego uczenia się języka, zwłaszcza we własnym domu. Taka metoda automotywacji w zestawieniu z technikami relaksacyjnymi z pewnością zapewni efektywne utrwalenie przyswojonej dawki wiedzy z języka angielskiego.

Wymienione powyżej metody to przede wszystkim techniki aktywizujące proces nauki języka obcego, które prowadzą nie tylko do nabywania przydatnych kompetencji, ale także do budowy dobrych relacji w pracy zespołowej oraz twórczych rozwiązań.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj