Inkubator przedsiębiorczości – i co dalej?

Jak ocenia PARP, na terenie Polski jest obecnie 31 Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Funkcjonują w nich firmy z różnych branż. Założenie firmy w Inkubatorze wiąże się z minimalnymi kosztami i niskim ryzykiem, warunkiem jest wiek poniżej 30 lat. Na taką formę rozpoczęcia działalności gospodarczej decyduje się coraz więcej młodych osób. O tym, jak przejść do kolejnego etapu i podjąć działalność gospodarczą "na swoim" mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

 

"Młodzi przedsiębiorcy w zakładaniu swojej firmy chętnie korzystają z pośrednictwa Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Dzięki temu mają zapewniony dostęp do nowoczesnych technologii oraz szkoleń. Nie martwią się o księgowość, podatki czy opłaty za lokal. Jest to racjonalny wybór. Młodzi ludzie, mający dobry pomysł na biznes, ale niewystarczający kapitał i doświadczenie w prowadzeniu działalności, decydują się na taką ścieżkę kariery" – mówi Aneta Grzyb-Hejduk.
 
Jak zauważa, apetyt rośnie w miarę jedzenia i po pewnym czasie firmy chcą przejść na swoje. Do tej pory inkubatory opuściło ponad 700 firm. Zdaniem ekspertów i szkoleniowców, impulsem do takiej decyzji jest w większości przypadków dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. Firmy szukają większych powierzchni biurowych, których inkubator nie jest w stanie im zapewnić. Młodzi przedsiębiorcy chcą także zmierzyć się z rynkiem bez pośrednika. Chcą się sprawdzić i udowodnić, że sobie poradzą. Rzadko zdarza się, że inkubator nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców.
 
"Decyzja o prowadzeniu samodzielnej działalności gospodarczej poza inkubatorem jest dla wielu osób stresem. Młodzi przedsiębiorcy często nie wiedzą, jak prowadzić księgowość, jak spisać umowę oraz gdzie szukać szkoleń. Nie ma w tym nic dziwnego, bo do tej pory wszystkie te sprawy załatwiał za nie inkubator" – tłumaczy ekspert Akademii PARP.
 
W jej opinii, to pozytywne zjawisko, że młodzi przedsiębiorcy decydują się na wyjście z inkubatora. "Motywuje ich do tego odniesiony sukces. Ważne jednak, aby robili to mądrze. Zdarza się, że firmy z dużym potencjałem, ale bez odpowiedniego zaplecza wiedzy, upadają – komentuje Grzyb-Hejduk.
 
Dodaje, że pomocne w tym trudnym czasie mogą być darmowe szkolenia oferowane przez Akademię PARP. Ze szkoleń "Jak założyć własną firmę?" oraz "Jak rozwijać firmę? Systemy zarządzania dla MSP" przedsiębiorcy zyskają podstawową wiedzę o mechanizmach prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek.
 
Portal www.akademiaparp.gov.pl to cykl 11 szkoleń e-learningowych, dostępnych dla wszystkich przedsiębiorców, prowadzących swoją działalność albo będących w trakcie załatwiania formalności. Szkolenia Akademii PARP poparte są wieloma praktycznymi przykładami, z którymi borykają się przedsiębiorcy. Każdy absolwent szkoleń Akademii PARP otrzymuje certyfikat, potwierdzający zdobytą wiedzę. (UCZ, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj