Co to jest hosting dedykowany i jakie są jego zalety?

© freeimages.com

© freeimages.com

Hosting, mówiąc najprościej, to udostępnianie miejsca na serwerze do przechowywania i udostępniania danych w Internecie. Posiadanie takiego miejsca w świecie wirtualnym jest koniecznością dla posiadaczy stron internetowych zawierających pliki tekstowe, graficzne i multimedialne.

Firmy hostingowe oferują nam kilka możliwości do wyboru, wśród nich znajdziemy serwery dedykowane, VPS oraz serwery wirtualne (współdzielone). Czym różnią się te rozwiązania i dla kogo są przeznaczone?

Hosting dedykowany

Serwer dedykowany jest niezależną fizyczną maszyna do wyłącznego użytku klienta, charakteryzująca się bardzo dużą mocą obliczeniową oraz elastycznością konfiguracji. Pozwala obsługiwać i utrzymywać wiele serwerów wirtualnych. Jest to co prawda droższa opcja niż pozostałe, wspomniane wcześniej, ale za to wiąże się z pozyskanie całej mocy serwera wyłącznie dla siebie i tworzenia na nim wyłącznie własnego środowiska. Podstawowe zalety hostingu dedykowanego to:

  • wydajność (całą moc serwera mamy tylko dla siebie),
  • niezawodność (nie jesteśmy narażeni na skutki działań innych użytkowników),
  • elastyczność (sami decydujemy o wyborze oprogramowania, systemu operacyjnego, mocy procesora i pamięci, przestrzeni dyskowej).

Warto też wiedzieć, że w sytuacji, kiedy jeden serwer przestaje wystarczać, mamy możliwość skorzystania z klastra serwerów dedykowanych.

Serwer dedykowany przeznaczony jest przede wszystkim dla dużych firm i przedsiębiorstw, które prowadzą duże projekty internetowe, wymagające dużych zasobów, a Internet i strona WWW są podstawą ich funkcjonowania. Rozwiązanie to zapewnia maksymalnie krótki czas odpowiedzi serwera, co przekłada się na szybkie ładowanie strony.

Hosting dedykowany jest zatem doskonałą propozycja dla większych sklepów internetowych, które mają duży ruch i posiadają wiele pozycji towarowych, a także serwisów Web 2.0, które operują treściami dostarczanymi przez użytkowników.

Posiadanie własnego serwera dedykowanego może być także sposobem na dodatkowy zarobek. Z takiego rozwiązania korzystają często projektanci stron internetowych, agencje reklamowe oraz inne firmy świadczące usługi informatyczne, które na swoich serwerach utrzymują strony swoich klientów.

Hosting wirtualny – współdzielony

Znacznie tańszy od serwera dedykowanego jest hosting współdzielony, będący obecnie najpopularniejszym wśród użytkowników modelem. Polega on na tym, że wielu klientów korzysta z zasobów jednego serwera, a każdy z nich ma przydzieloną odpowiednią, limitowaną ilość miejsca na dysku, moc obliczeniową procesorów, pojemność pamięci RAM i oprogramowanie. Zaletami tego rozwiązania są:

  • atrakcyjna cena,
  • gotowy panel do samodzielnego zarządzania usługą,
  • stała opieka administracyjna ze strony dostawcy.

Hosting współdzielony polecany jest przede wszystkim osobom prowadzącym małe firmy lub dopiero rozpoczynającym swój biznes w sieci. Dzięki rozłożeniu na większą ilość użytkowników koszty utrzymania serwera są dość niskie. Klienci nie muszą się też martwić o problemy techniczne, gdyż rozwiązanie to gwarantuje stałą opiekę profesjonalnego personelu. Jeden serwer może być współdzielony nawet przez 1000 użytkowników. Rozwiązanie to nie gwarantuje jednak stabilności serwera, a także uniemożliwia stworzenie własnego środowiska oprogramowaniowego.

Virtual Private Server (VPS)

Virtual Private Server, w skrócie VPS jest rozwiązaniem pomostowym między hostingiem współdzielonym a hostingiem dedykowanym. Firma hostingowa przydziela użytkownikom część zasobów serwera, jednak w przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, jest ich maksymalnie 20. Każdy z nich otrzymuje zasób zgodny z wykupionym pakietem, niezależnie od pozostałych oprogramowanie i system operacyjny oraz gwarancję określonych parametrów. Oznacza to, że nie trzeba obawiać się destabilizacji spowodowanej działaniami innych użytkowników. Zaletami VPS są:

  • gwarantowana moc obliczeniowa,
  • elastyczność aplikacji,
  • środowisko niezależne od innych użytkowników.

Podsumowanie

Przy wyborze hostingu trzeba kierować się przede wszystkim swoimi indywidualnymi potrzebami. Ogromne znaczenie ma tu rodzaj i skala prowadzonej działalności. Warto także najpierw skonsultować się w doradcami wybranej firmy hostingowej, którzy dokładnie wyjaśnią różnice pomiędzy oferowanymi rozwiązaniami, rozważą dany przypadek indywidualnie i podpowiedzą, które będzie tu najlepsze.

https://www.nazwa.pl/hosting/

Zaloguj się Logowanie

Komentuj