Ustalając wielkości dopuszczalnych połowów na przyszły rok, Komisja stara się pogodzić dwa cele: zrównoważony rozwój rybołówstwa i trwałość jego zasobów.
Wraz z opublikowaniem raportu Komisji określającego priorytety w zakresie ustalania kwot połowowych rozpoczęły się formalne rozmowy na temat ograniczenia połowów w 2011 r.
Komisarz Maria Damanaki popiera zaostrzenie metod między innymi z obawy, że obecne poziomy połowów są zbyt wysokie, aby zapewnić trwałość zasobów. "Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że ustalone poziomy muszą uwzględniać wszelkie zobowiązania Unii Europejskiej dotyczące zrównoważonego rozwoju," powiedziała.
Jak wynika z raportu, UE będzie starała się unikać zmian kwot połowowych tam, gdzie nie są one konieczne.
W 2002 r. kraje UE uzgodniły między sobą, że do 2015 r. powrócą do zrównoważonych połowów. Jednak około 90 proc. stad ryb nadal jest przeławianych. Połowy krajów rybackich w dalszym ciągu przekraczają o około 34 proc. poziomy, które zdaniem naukowców są dopuszczalne, aby zapewnić zrównoważony rozwój zasobów.
Co roku ministrowie rybołówstwa krajów UE ustalają poziomy dla Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i północno-wschodniego Atlantyku, w tym Morza Północnego. Komisja proponuje kwoty w oparciu o opinie naukowe dotyczące stanu zasobów ryb.
Publikacja raportu zbiegła się w czasie z finalizacją projektu pilotażowego polegającego na udostępnieniu on-line
atlasu, który zawiera szczegółowe informacje na temat europejskich mórz i oceanów. W tym tygodniu (18-21 maja) w hiszpańskim mieście Gijon odbywa się konferencja na wysokim szczeblu dotycząca gospodarki morskiej. To jedna z około 40 różnych imprez zorganizowanych w całej UE z okazji Europejskiego Dnia Morza .
Linia brzegowa UE liczy blisko 70 tys. km, a 22 spośród 27 państw członkowskich UE to kraje nadmorskie bądź wyspy. W regionach nadmorskich zamieszkuje 40 proc. ludności UE (około 200 mln), a rybołówstwo oraz działalność portowa, transport morski, turystyka itp. generują około 40 proc. unijnego produktu krajowego brutto.
/ec.europa.eu
Zaloguj się Logowanie