Zmiany w małych projektach

Ministerstwo rolnictwa zmienia zasady dotyczące trybu wyboru projektów w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętych PROW 2007-2013. Zmienić ma się m.in. tryb wyboru małych projektów przez lokalne grupy działania. Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. warunków przyznawania pomocy w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętych PROW 2007-2013 przewiduje także zniesienie warunku

zameldowania na pobyt stały na obszarze objętym lokalną strategią rozwoju (LSR) osoby fizycznej ubiegającej się o przyznanie pomocy na małe projekty. Związane jest to z nowelizacją ustawy o ewidencji ludności w zakresie obowiązku meldunkowego. W miejsce warunku zameldowania proponuje się zatem wprowadzić warunek zamieszkiwania przez osobę fizyczną ubiegającą się o przyznanie pomocy na obszarze objętym LSR.
 
W nowelizacji zaproponowano też zmiany w trybie wyboru małych projektów przez Lokalne Grupy Działania (LGD). Proponowane rozwiązania mają umożliwić przekazywanie przez LGD samorządowi województwa ostatecznej listy wybranych małych projektów, uwzględniającej wyniki procedury odwoławczej od rozstrzygnięć LGD w sprawie wyboru małych projektów.
 
Kolejna zmiana dotyczy regulacji zgodnie, z którą LGD wybiera małe projekty do wysokości 120 proc. limitu dostępnych środków. Projektodawca podkreślił, że przyjęcie takiego rozwiązania wymaga wprowadzenia w § 12 dodatkowego przepisu mówiącego, iż pomoc przyznaje się jedynie do wysokości 100 proc. limitu dostępnych środków.
 
Ostatnia z proponowanych zmian w obowiązującym rozporządzeniu polega na wykluczeniu możliwości uzyskania pomocy na małe projekty w zakresie wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w celu poprawienia warunków prowadzenia działalności rolniczej.
 
Zgodnie z PROW 2007 – 2013 w ramach osi 4 tego programu , w ramach której jest przyznawana pomoc na małe projekty, pomoc może być przyznana wyłącznie na operacje, które realizują cele osi. /mp/
 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj

Zmiany w małych projektach

Szykują się zmiany w trybie wyboru małych projektów w ramach osi 4 PROW 2007-2013. Zmienić ma się także katalog operacji możliwych do realizacji w ramach małych projektów.

Resort rolnictwa przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW 2007-2013.
 
Projekt zakłada m.in. wykluczenie możliwości uzyskania pomocy na małe projekty (w ramach osi 4 Leader) w zakresie wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w celu poprawienia warunków prowadzenia działalności rolniczej. Jak podkreślają autorzy projektu operacje tego typu mieszczą się w ramach celów osi 1 co wyklucza możliwość przyznawania pomocy w takim samym zakresie w ramach osi 4.
 
Kolejna z proponowanych zmian dotyczy procedury odwoławczej od rozstrzygnięć w sprawie wyboru małego projektu przez LGD. Obecnie obowiązujące przepisy praktycznie uniemożliwiają wnioskodawcom złożenie odwołania od rozstrzygnięcia LGD.
 
Nowe terminy wprowadzone w procedurze oceny tych projektów mają to zmienić. Projekt zakłada, że ciągu 21 dni od oceny małych projektów LGD będzie musiało przygotować ich listę, ustalając ich kolejność według liczby uzyskanych punktów i przekazać ją wnioskodawcom. Dzięki temu zyskają oni czas na ewentualne odwołanie.
 
Po rozpatrzeniu odwołań (nie później niż w terminie 45 dni od dnia, w którym upłynie termin składania wniosków o przyznanie pomocy), LGD ponownie sporządzi listy z projektami wybranymi i niewybranymi, a następnie przekaże je do urzędu marszałkowskiego.
 
Projektodawca zastrzegł jednak, że zmiany dotyczące trybu wyboru małych projektów wejdą w życie dopiero po zakończeniu trwającej obecnie procedury wyboru LGD do realizacji LSR.
 
Ostatnia zmiana zaproponowana w projekcie ma związek z planowanym zniesieniem obowiązku meldunkowego. Nowelizacja zakłada bowiem rezygnację z warunku zameldowania na pobyt stały na obszarze objętym LSR osoby fizycznej, która będzie się ubiegać o przyznanie pomocy na małe projekty. Zgodnie z propozycją wystarczy zamieszkiwać na obszarze objętym LSR.
 
Na realizację małych projektów w ramach osi 4 Leader będzie można uzyskać wsparcie do 70 proc. kosztów kwalifikowanych. Kwota dofinansowania dla jednego projektu nie będzie mogła przekroczyć 25 000 zł. Natomiast poziom dofinansowania dla danego beneficjenta w całym okresie programowania wyniesie maksymalnie 100 000 zł.
 
Granty na małe projekty mogą obejmować m.in.: remont świetlic, oznakowanie szlaków turystycznych, tworzenie stanowisk internetowych, organizację imprez kulturalnych i sportowych, szkolenia i warsztatów dla ludności z obszarów objętych LSR. Wspierane będą także projekty z zakresu agroturystyki i turystyki na obszarach wiejskich (budowa punktów widokowych, miejsc wypoczynkowych, promowanie lokalnej twórczości ludowej i kulturalnej). /mp/ PAP)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj