Już ponad tydzień w obserwatorium astronomicznym na terenie chorzowskiego Parku Kultury i Wypoczynku działa nowy polski teleskop. Instrument zbudowali samodzielnie śląscy miłośnicy astronomii. Stacja obserwacyjna nosi imię jednego z "ojców" przedsięwzięcia, Jana Palta, który zmarł przed ukończeniem budowy.
Wykonany przez amatorów teleskop ma służyć przede wszystkim miłośnikom astronomii oraz uczniom i nauczycielom. Obserwacje będą prowadzone przy użyciu kamery CCD.
Średnica zwierciadła głównego nowego teleskopu to 50 cm, co oznacza, że instrument ten kwalifikuje się do pierwszej dziesiątki największych polskich teleskopów, nawet jeśli w rankingu zostaną uwzględnione instrumenty zbudowane przez Polaków zagranicą.
Budowa przyrządu rozpoczęła się w 2004 roku, gdy Jan Palt, jeden z najlepszych w Polsce specjalistów od optyki astronomicznej przekazał śląskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii płytę szkła optycznego, która została później wykorzystana do wykonania zwierciadła głównego teleskopu. Jego szlifowanie zajęło ponad półtora roku.
Zanim jednak rozpoczęto realizację projektu nowej dostrzegalni, amatorzy astronomii ze Śląska sprawdzili, czy wybrana dla obserwatorium lokalizacja, pod rozświetlonym niebem Chorzowa i Katowic, będzie odpowiednia.
Zdjęcia testowe wykonywano z dachu domu w centrum Siemianowic Śląskich, dobierając filtry wygaszające miejskie światła. "Najsłabsze zarejestrowane przez nas gwiazdy były około 15 wielkości gwiazdowej, mimo tak silnego zanieczyszczenia nieba. Uznaliśmy te wyniki za rewelacyjny" – wspominają po latach miłośnicy nocnych obserwacji.
Później przystąpiono do pracy nad optyką, konstrukcją i montażem teleskopu równolegle do budowy budynku obserwatorium.
Informacje o możliwości skorzystania z instrumentu można znaleźć na stronie Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie: http://www.planetarium.chorzow.net.pl.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Zaloguj się Logowanie