Swoboda przemieszczania się na terenie strefy Schengen jest jednym z największych europejskich osiągnięć – mówiła komisarz Cecilia Malmström przy okazji drugiej oceny funkcjonowania „Europy bez wewnętrznych granic”. Strefa Schengen umożliwia podróżowanie bez kontroli na granicach wewnętrznych ponad 400 milionom obywateli UE z 26 państw i coraz większej liczbie obywateli państw nienależących do UE.
W ramach przeprowadzanego co dwa lata przeglądu Komisja przyjęła drugą ocenę funkcjonowania strefy Schengen. W sprawozdaniu przedstawiono jasny obraz sytuacji w strefie Schengen, w celu zapewnienia spójnej interpretacji i wdrażania wspólnych zasad we wszystkich państwach uczestniczących w strefie Schengen.
- Swoboda przemieszczania się na terenie strefy Schengen jest jednym z największych europejskich osiągnięć. Utrzymanie obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych wymaga nieustających wysiłków i zaangażowania wszystkich jej członków.Wymaga to wzajemnego zaufania, odpowiednich ram europejskich, przejrzystych debat i współpracy. Aby wzmocnić strefę Schengen musimy udoskonalić mechanizm oceny i monitorowania. Zwracam się do Rady i Parlamentu Europejskiego o poczynienie postępów w toczących się negocjacjach nad wnioskami dotyczącymi Schengen – powiedziała Cecilia Malmström, komisarz UE do spraw wewnętrznych.
To drugie sprawozdanie obejmuje okres od 1 maja 2012 r. do 31 października 2012 r. i ocenia w szczególności sytuację na granicach zewnętrznych i w obrębie strefy Schengen.
W okresie od kwietnia do czerwca 2012 r. wykryto około 23 000 nielegalnych przekroczeń granicy, co stanowi spadek o 44 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2011 r. który przypadł w trakcie Arabskiej Wiosny. Odnotowano jednak wzrost o 29 proc. liczby zatrzymań na granicach lądowych między Grecją a Turcją.
Na tym odcinku, który pozostaje głównym punktem wejścia nielegalnej migracji do UE, dokonano 56 proc. wszystkich zatrzymań. Od czasu przeniesienia w sierpniu 2011 r. około 1 800 funkcjonariuszy straży granicznej (operacja „Shield”), kontrole na tym odcinku znacząco się poprawiły, a władze greckie odnotowały gwałtowny spadek nielegalnych przekroczeń granicy wykrytych w obszarze Ewros.
Poczyniono również wysiłki w celu poprawy gromadzenia informacji na temat przepływów migracyjnych w strefie Schengen. Komisja będzie w dalszym ciągu poszukiwać sposobów doskonalenia gromadzenia i analizy danych na temat nielegalnych przepływów migracyjnych.
W trakcie sześciomiesięcznego okresu objętego sprawozdaniem kontrole na granicach wewnętrznych zostały przywrócone w dwóch przypadkach: – przez Hiszpanię między 28 kwietnia i 4 maja 2012 r. w związku ze spotkaniem Europejskiego Banku Centralnego w Barcelonie w dniach 2-4 maja 2012 r. (669 385 osób poddano kontroli na granicy lądowej z Francją oraz na lotniskach w Barcelonie i Geronie – wjazdu odmówiono 68 osobom); – przez Polskę między 4 czerwca i 1 lipca w związku z mistrzostwami Europy w piłce nożnej EURO 2012 (na granicach Polski poddano kontroli 28 980 osób, wjazdu odmówiono 22 osobom, a 15 zatrzymano).
W kilku uczestniczących państwach prawidłowe stosowanie przepisów zostało poddane weryfikacji w drodze kontroli na miejscu (za pośrednictwem mechanizmu oceny Schengen). Dotyczyło to: granic morskich (w Estonii, na Łotwie, Litwie, Malcie, w Polsce i Słowenii), współpracy policyjnej (na Węgrzech, Słowacji, w Republice Czeskiej i w Polsce), granic powietrznych (w Estonii, na Łotwie i Litwie), ochrony danych (w Estonii, na Łotwie, Litwie, Malcie i w Słowenii), SIS/Sirene (w Danii, Islandii i Norwegii), jak również wiz (na Łotwie i Litwie). Oceny te nie wykazały niedociągnięć, które wymagałyby natychmiastowych działań ze strony Komisji.
10 maja 2012 r., wizowy system informacyjny (VIS) został z powodzeniem wprowadzony w drugim regionie, na Bliski Wschodzie (Izrael, Jordania, Liban i Syria). W dniu 2 października 2012 r. system rozpoczął funkcjonowanie w trzecim regionie Zatoki Perskiej (Afganistan, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Irak, Iran, Jemen, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie). VIS funkcjonuje dobrze i do dnia 4 listopada 2012 r. w systemie tym przetworzono około 1 800 000 wniosków wizowych, wydano około 1 500 000 wiz, a odmówiono wydania około 220 000 wiz.
We wrześniu 2011 r. Komisja przedłożyła wnioski mające na celu zwiększenie wydajności i legalności charakteru systemu Schengen. W swoim komunikacie „Ład Schengen – wzmocnienie obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych” Komisja przedstawiła swój zamiar przedkładania instytucjom UE dwa razy w roku przeglądu funkcjonowania strefy Schengen.
Sprawozdania te stanowią podstawę debaty w Parlamencie Europejskim i Radzie, przyczyniając się tym samym do wzmocnienia politycznego kierownictwa i politycznej współpracy pomiędzy państwami strefy Schengen. Pierwsze sprawozdanie Komisji zostało przyjęte w maju 2012 r. i omówione w Radzie w dniu 7 czerwca 2012 r., a w Parlamencie Europejskim w dniu 4 lipca 2012 r.
Ponadto postępują negocjacje w sprawie dwóch wniosków legislacyjnych przedstawionych we wrześniu 2011 r., a Komisja jest przekonana, że organy władzy prawodawczej mogą osiągnąć satysfakcjonujący kompromis.
We wnioskach ustawodawczych przewidziano wprowadzenie wzmocnionego systemu oceny i monitorowania na poziomie UE, który ma służyć weryfikacji i zagwarantowaniu stosowania przepisów Schengen, a także bardziej usystematyzowanego mechanizmu podejmowania decyzji na poziomie europejskim, który z kolei umożliwiałby, w wyjątkowych sytuacjach, tymczasowe przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych w przypadku poważnego zagrożenia dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego.
Zaloguj się Logowanie