Nagrody dla młodych wynalazców

Automatyczny system wyrzucania śmieci, parasol na szelkach, nietypowy czepek pływacki, ekologiczny podręcznik, rękawiczki czyszczące – to dokonane przez uczniów gimnazjów i szkół podstawowych wynalazki, nagrodzone w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu "Młody Innowator". W kategorii gimnazjów I nagrodę otrzymali Andrzej Szefer i Krzysztof Misiak (obaj rocznik 1993) z gimnazjum numer 11 im. Jana III Sobieskiego w Tychach. Opracowali automatyczny system wyrzucania śmieci za pomocą robota. Twierdzą, że inspiracją była dla nich mama (a może raczej śmieci, które kazała wynosić?).

II nagroda – za parasolkę na szelkach – przypadła Karolinie Piech i Monice Krzemińskiej z publicznego gimnazjum numer 2 w Jelczu- Laskowicach.
 
III miejsce zajął "Całkiem inny czepek" Edyty Płuski i Pauli Zięby z Gimnazjum w Rudnikach. Dzięki połączeniu tkaniny i gumy, czepek kąpielowy daje się szybko, bez problemów zdejmować, a przy tym dobrze chroni włosy przed wodą.
 
Uczniom szkół podstawowych przyznano nagrody specjalne – Agata Nowacka ze szkoły podstawowej nr 2 imienia Marii Skłodowskiej- Curie w Jelczu-Laskowicach zaprojektowała czyszczące rękawiczki. Michał Lewicki, Piotr Jabłonowski, Andrzej Jabłoński i Oskar Drozd ze szkoły podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie opracowali podręcznik eko-light – który dzięki wymianie kartek może być lekki i zawsze aktualny.
 
W dodatkowej kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagrodę specjalną otrzymała Diana Legowska z Zespołu Szkół Odzieżowych w Radomiu – za idealną na kryzys sukienkę, która można mieć trzy różne długości.
 
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w warszawskim Domu Technika. Konkurs Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (SNT-NOT), z którą współpracuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, patronuje mu redakcja Przeglądu Technicznego, a jury i zespołowi organizacyjnemu przewodniczy redaktor naczelna pisma, a zarazem prezes SNT-NOT, Ewa Mańkiewicz- Cudny. Podstawowym celem konkursu jest rozbudzanie kreatywności i wykorzystanie w praktyce przez dzieci i młodzież umiejętności oraz zdobytej wiedzy.
 
Na uwagę zasługują także inne prace – na przykład grający długopis podłączany kabelkiem do odtwarzacza mp3, dzieło Aleksandra Kaczmarczyka i Adriana Noszczyka (rocznik 1995). Długopis miałby służyć do dyskretnego słuchania muzyki w czasie lekcji" by lepiej się uczyć" – wynalazcy zarzekają się, że nie chodzi o podpowiedzi.
 
Marek Pisarek, Kamil Flig i Marcin Spannbauer z gimnazjum w Jasienicy zbudowali ogrzewające urządzenie "Ciepłe Stopy", a Przemysław Ciastko z gimnazjum w Rudnikach – mieszalnik materiałów sypkich, wykorzystując do tego między innymi plastikowy model pistoletu. Paulina Mostyńska z publicznego gimnazjum nr 1 w Jelczu- Laskowicach skonstruowała natomiast rodzaj krótkiej hulajnogi, nazwany przez nią "hulajpom". (PAP – Nauka w Polsce, Paweł Wernicki, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj