W poszukiwaniu polskiego leku przeciwnowotworowego

Wydział Farmaceutyczny Akademii Medycznej w Gdańsku dołączył do projektu, którego celem jest znalezienie nowego leku przeciwnowotworowego możliwego do zastosowania w tzw. terapiach celowanych. W przedsięwzięciu, poza AMG, biorą udział także: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska oraz National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych.

Wymienione instytucje działają w ramach Platformy Onkologicznej powołanej przez firmę Adamed, koordynatora projektu "3CLA – biotechnologiczny, kierowany lek przeciwnowotworowy".
 
Całkowity koszt tego przedsięwzięcia, obejmującego badania przedkliniczne nowego leku oraz jego ocenę w warunkach klinicznych to 84 mln złotych. Około 31 mln pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Prowadzone w AMG badania, na które przeznaczono ponad 500 tys. złotych, są realizowane w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej, przez zespół w składzie: dr Anita Bułakowska, dr hab. Marek Konieczny, mgr Wojciech Konieczny oraz mgr Justyna Polak.
 
Projekt wpisano na listę indywidualnych projektów kluczowych, czyli największych polskich inwestycji realizowanych przy wykorzystaniu środków unijnych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, które są niezwykle istotne z punktu widzenia osiągnięcia strategicznych celów rozwojowych dla danego sektora gospodarki bądź regionu, a tym samym w znaczący sposób przyczyniają się do osiągnięcia zakładanych wskaźników rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.
 
Projekt Adamedu spełnia te warunki. Ma bowiem doprowadzić do wynalezienia skutecznego i taniego leku innowacyjnego stosowanego w terapii nowotworowej. Jest to o tyle istotne, że nowotwory złośliwe są pierwszą co do wielkości w Polsce przyczyną śmierci kobiet i drugą mężczyzn oraz drugą co do wielkości przyczyną zgonów na świecie. W naszym kraju wskaźnik liczby zgonów będących skutkiem tego typu chorób jest jednym z najwyższych w Europie. W dodatku dostępne na rynku leki przeciwnowotworowe są bardzo kosztowne.
 
"3 CLA – biotechnologiczny kierowany lek przeciwnowotworowy" to projekt innowacyjny, którego efekty mogą stanowić przełom w światowej medycynie – uważa Małgorzata Korpusik, dyrektor Pionu Badań i Rozwoju w firmie Adamed. W tzw. terapiach celowanych, cząsteczka terapeutyczna jest kierowana do miejsca występowania nowotworu i niszczy tylko komórki nowotworowe, oszczędzając zdrowe tkanki organizmu.
 
Zdaniem Korpusik, wsparcie finansowe z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 będzie bardzo istotne dla powodzenia projektu badań nad nowym lekiem. "Środki, które skierowaliśmy na projekt 3CLA oraz ścisła współpraca z wiodącymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami specjalizującymi się w terapii raka, jak National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych, niosą ogromną szansę na opracowanie nowatorskiej terapii" – uważa.
 

Firma Adamed istnieje od 1986 roku i funkcjonuje w 100 proc. w oparciu o kapitał polski. Zajmuje się produkcją leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i infekcji dróg moczowych. Obecnie jej główną misją jest poszukiwanie nowych leków na ważne choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, otyłość i choroby nowotworowe. (PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz, agt)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj