Polskie gminy potrzebują dobrej strategii rozwoju

Budowanie strategii to nie tylko domena przedsiębiorstw. Długoterminowy plan realizacji celów jest również potrzebny jednostkom samorządu terytorialnego. Gminy w Polsce różnie sobie radzą tworzeniem i realizowaniem wizji rozwoju. Spotykane w polskiej praktyce metody konstruowania strategii rozwoju lokalnego przeanalizował w swojej pracy doktorskiej Andrzej Węgrzyn z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, który teraz – w ramach projektu celowego – opracowuje modele i wzorce controllingowe dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych.

Dr Węgrzyn zbadał 110 strategii rozwoju polskich gmin pod kątem spójności wewnętrznej procesu formułowania strategii. Jak zapewnia, wyniki jego badań mogą mieć praktyczne znaczenie dla monitorowania i ewaluowania strategii rozwoju gmin – tak ważnych dla lokalnych wspólnot mieszkańców w Polsce.
 
Badacz zaproponował też oryginalną koncepcję przestrzeni strategicznej, w której mieszczą się formułowane strategie.
 
"Konsekwencją przyjętego opisu przestrzeni strategicznej było powstanie spójnej klasyfikacji strategii rozwoju gmin. Możliwe było również poszerzenie klasyfikacji modeli opartych o technikę SWOT" – tłumaczy dr Węgrzyn.
 
Analiza SWOT to zestawienie sił ze słabościami jednostki oraz szans z zagrożeniami występującymi w otoczeniu. Na tej podstawie tworzy się strategię najlepszą z możliwych do zrealizowania w danych warunkach i w oparciu o dostępne zasoby.
 
Obecni, dr Węgrzyn jest m.in. kierownikiem projektu celowego pt. "Modele i wzorce controllingowe dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych". Projekt ma zwiększyć efektywność ekonomiczną i poprawić konkurencyjność małych średnich przedsiębiorstw oraz zwiększyć sprawność działania jednostek administracji publicznej.
 
"Można to osiągnąć poprzez realizację celu głównego projektu, jakim jest opracowanie katalogu modeli i wzorców controllingowych adresowanych do menedżerów i przedsiębiorców" – twierdzą eksperci.
 
Wyniki badań zostaną udostępnione szerokiemu gronu użytkowników na stronie internetowej www.draw.org.pl w formie interaktywnej biblioteki. Zdaniem specjalistów zaangażowanych w projekt, ma to duże znaczenie społeczne i zarazem edukacyjne.
 
Jak czytamy na stronie projektu, na etapie badań przedkonkurencyjnych powstanie jedno prototypowe rozwiązanie controllingowe z panelem nawigacyjnym. Zostanie ono pilotażowo sprawdzone w małym przedsiębiorstwie albo w jednostce administracji publicznej. Następnie, w ramach prac wdrożeniowych, zostanie opracowana komercyjna aplikacja informatyczna wraz ofertą usług doradczych i szkoleniowych.
 
Eksperci są przekonani, że zbudowana w ten sposób struktura wiedzy poprawi stosowanie metod controllingu w gospodarce i administracji publicznej.
 
Dodają, że badania korespondują z nową tendencją do wizualizacji zmiennych ekonomicznych w aplikacjach informatycznych, którą nazywamy Visual Business Intelligence (VBI) oraz dają przyczynek do rozwoju teorii obiektów controllingowych. Zgromadzenie wiedzy w formie modeli i wzorców controllingowych będzie służyło budowie lepszych aplikacji informatycznych.
 
Dr Węgrzyn jest członkiem Klubu Wiedzy "Management Mastery Club" Harvard Business Review, akredytowanym ekspertem PARP i ekspertem zewnętrznym narodowego Programu Foresight Polska 2020. Zrealizował blisko 30 projektów z zakresu formułowania strategii. (KOL, PAP – Nauka w Polsce, agt)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj