Pracodawcy optymistycznie patrzą w przyszłość

Instytut Badawczy Randstad we współpracy z TNS OBOP już po raz szósty przeprowadził badanie planów i opinii polskich pracodawców. Wyniki badania wskazują, że przedsiębiorcy po długich miesiącach przeczekiwania złej sytuacji na rynku, coraz śmielej patrzą w przyszłość, spodziewając się poprawienia sytuacji gospodarczej.

Pracodawcy po raz pierwszy od początku kryzysu częściej twierdzą, że w Polsce możemy spodziewać się wzrostu gospodarczego (44%) niż stagnacji (38%). Recesji obawia się już jedynie 9% pracodawców. Optymizm pracodawców znajduje swoje odbicie w prognozach zatrudnienia – w stosunku do IV kwartału 2009 roku znacząco zwiększył się udział przedsiębiorstw mających w planach zwiększenie zatrudnienia – już co czwarty pracodawca planuje takie zmiany. Z perspektywy regionów największego wzrostu zatrudnienia można spodziewać się w zachodniej Polsce, gdzie co trzeci pracodawca przewiduje takie zmiany. Pod względem branż największego wzrostu zatrudnienia spodziewają się przedstawiciele budownictwa (31%) i handlu (29%).

Znacząco, bo aż dwukrotnie zwiększyła się chęć pracodawców do zwiększenia zatrudnienia pracowników tymczasowych (z 6% do 12%). Co ciekawe wśród przedsiębiorstw zatrudniających aktualnie ponad 50 pracowników tymczasowych dalszy wzrost wykorzystania tej formy zatrudnienia jest przewidywany w aż 3 na 4 przypadkach. Jak zauważa Instytut Badawczy Randstad zestawienie trendu PKB i liczby zatrudnionych pracowników tymczasowych z ostatnich dwóch lat pokazuje silną dodatnią korelację pomiędzy tymi wielkościami. Oznacza to, że kondycja branży oceniana w liczbie zatrudnionych pracowników może być traktowana jak wskaźnik ogólnej kondycji gospodarczej kraju. Należy zatem wyciągnąć wnioski, że deklarowane zwiększenie wykorzystania pracy tymczasowej przez przedsiębiorców jest dobrym znakiem dla całego rynku. Dla biznesu nadszedł czas działania!

/Randstad

Zaloguj się Logowanie

Komentuj