- Kształcenie kadr i propagowanie wiedzy o energii atomowej to niezwykle ważne elementy Programu Polskiej Energetyki Jądrowej – powiedziała wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska podczas spotkania z kadrą i studentami Wydziałów Fizyki i Chemii Uniwersytetu Warszawskiego 1 marca br.
Wiceminister Trojanowska poinformowała, że Program Polskiej Energetyki Jądrowej zostanie przygotowany do końca br. W pierwszym etapie resort gospodarki dostosuje przepisy regulujące funkcjonowanie sektora jądrowego oraz przygotuje wskazania lokalizacyjne pod przyszłe elektrownie. Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej podkreśliła także konieczność kształcenia kadr dla instytucji związanych z energetyką jądrową oraz rzetelnego informowania społeczeństwa.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki przypomniała, że w listopadzie ub. r. Polska zawarła umowę z francuską Komisją Energii Atomowej (AFNI) na szkolenie tzw. edukatorów. – W ramach umowy 20 pracowników polskich uczelni wyższych odbyło szkolenie we Francuskiej Międzynarodowej Agencji Jądrowej. Zdobytą wiedzę będą następnie przekazywać polskim studentom uczelni wyższych – wyjaśniła. W najbliższych miesiącach zostanie zrealizowany drugi etap szkolenia.
W opinii wiceminister Trojanowskiej zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie będzie rosnąć. – Energetyka jądrowa na świecie przeżywa renesans. Oprócz 50 obecnie budowanych reaktorów jądrowych, zaplanowano już inwestycje w 136 kolejnych – powiedziała. Do energii z atomu wracają m.in. Wielka Brytania, Włochy, Słowacja i Szwecja a programy jądrowe z powodzeniem są realizowane w Rumunii i Bułgarii.
Wychodząc naprzeciw potrzebom sektora, Wydziały Chemii i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego otwierają wspólnie nowy makrokierunek studiów: Energetyka i Chemia Jądrowa. – Naszą ofertę adresujemy do tych kandydatów, którzy interesują się naukami przyrodniczymi, a jednocześnie chcieliby pracować w dynamicznie rozwijającej się gałęzi gospodarki – powiedział dr Przemysław Olbratowski, pełnomocnik Dziekana Wydziału Fizyki UW.
Nowy kierunek studiów ma kształcić specjalistów o gruntownej wiedzy nt. kluczowych zagadnień energetyki jądrowej, od podstaw fizycznych aż po aspekty ekologiczne i społeczne. Studia I stopnia rozpoczną się w roku akademickim 2011/12, otwarcie studiów II stopnia zaplanowano na rok następny.
W opinii wiceminister Trojanowskiej ze stanem wiedzy na temat energetyki jądrowej ściśle wiąże się poziom przyzwolenia społecznego dla wprowadzenia tej technologii. – Mamy świadomość, że bez akceptacji społecznej nie da się w Polsce wdrożyć energetyki jądrowej – powiedziała. Jak wynika z badań CBOS przeprowadzonych we wrześniu ub. r. poparcie Polaków dla energetyki jądrowej systematycznie wzrasta i sięga 50 proc.
Niestety aż 80 proc. respondowanych przyznaje, że nie wie nic konkretnego o tej technologii. – Brak wiedzy skutkuje lękiem wyrażanym sprzeciwem wobec budowy elektrowni lub składowiska odpadów radioaktywnych – poinformowała wiceminister Trojanowska. – Dlatego też obecnie zależy nam szczególnie na propagowaniu wiedzy i rzetelnych informacji na temat energetyki jądrowe – wyjaśniła.
Uruchomienie kierunków o tematyce jądrowej zapowiadają kolejne uczelnie, m.in. Politechnika Wrocławska. Jeszcze w tym roku Ministerstwo Gospodarki rozpocznie ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną na temat energetyki jądrowej.
/MG
Zaloguj się Logowanie