Polskie MSZ pozytywnie oceniło decyzję Komisji Europejskiej, która ogłosiła propozycję objęcia całego Obwodu Kaliningradzkiego, części Pomorza oraz Warmii i Mazur przepisami ruchu przygranicznego UE. Gdy propozycja wejdzie w życie, mieszkańcy Kaliningradu będą mogli bez wiz odwiedzić np. Gdańsk.
„Polska z satysfakcją przyjmuje publikację Komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie nowelizacji rozporządzenia” dotyczącego małego ruchu granicznego – poinformowało MSZ w komunikacie przesłanym w piątek.
„Polska od dłuższego czasu aktywnie postulowała takie rozwiązanie na forum UE. Jesteśmy zadowoleni z faktu poparcia naszej inicjatywy przez KE” – podkreślił rzecznik prasowy ministerstwa Marcin Bosacki.
MSZ przekazało, że nowe przepisy zawierają propozycję objęcia małym ruchem granicznym „całego Obwodu Kaliningradzkiego oraz odpowiedniego obszaru po stronie polskiej, wraz z Trójmiastem i Olsztynem”.
W komunikacie poinformowano, że „Polska będzie nadal aktywnie uczestniczyć w procesie wypracowania ostatecznej decyzji UE w tej sprawie, tak aby nowelizacja rozporządzenia weszła w życie jak najszybciej” – czytamy.
„To bardzo dobra wiadomość, szczególnie dla ludzi mieszkających w Kaliningradzie” – ocenił w piątek w Brukseli rzecznik KE ds. polityki wewnętrznej Michele Cercone. „Mieszkańcy będą mogli korzystać z ułatwień w podróżowaniu, tzn. otrzymają specjalne pozwolenia (na przekraczanie granicy z UE), przy korzystnej opłacie, a państwo UE będzie mogło nawet znieść wszelkie opłaty” – podkreślił.
Cercone wyjaśnił, że przyjęta przez KE propozycja rozporządzenia umożliwia „uznanie całego obwodu kaliningradzkiego oraz odpowiednich części terytorium Polski za strefę graniczną”. „Pozwoli to państwom członkowskim, w szczególności Polsce, na negocjowanie umów dwustronnych z państwami trzecimi, w tym wypadku z Rosją, mających na celu ułatwienie codziennego życia mieszkańcom takiej strefy” – dodał. Jak wyjaśnił w rozmowie, „proponowana zmiana pozwoli na włączenie miasta Kaliningradu do dwustronnej umowy o małym ruchu przygranicznym negocjowanej obecnie pomiędzy Polską i Rosją”.
Po ogłoszeniu propozycji KE, będą nad nią wspólnie pracować grupy robocze w Radzie UE oraz komisjach Parlamentu Europejskiego. Gdy kraje UE i PE osiągną porozumienie w tej sprawie, przygraniczny ruch bezwizowy dla mieszkańców tych obszarów wejdzie w życie. „Wypracowanie wspólnego stanowiska może zająć kilka miesięcy” – poinformowało źródło unijne.
Zaloguj się Logowanie