Porównanie wynagrodzeń w regionach Polski

Poza banalną prawdą, głoszącą iż w stolicy zarabia się najlepiej, warto przyjrzeć się wynagrodzeniom w regionach, gdzie sytuacja nie jest już tak oczywista. Jak pokazuje najnowszy Raport Płacowy firmy Advisory Group TEST Human Resources wszelkie uogólnienia typu podział na „Polskę A” i „Polskę B” już dawno zawiodły, gdy mowa o wynagrodzeniach w regionach kraju.

Zacznijmy od centrum. Co prawda zarobki w stolicy są wyższe niż w jakimkolwiek innym mieście w Polsce, jednak reszta województwa mazowieckiego płaci znacznie mniej, co przekłada się na średnie wynagrodzenia (szczególnie na stanowiskach robotniczych). Nieco inaczej jest w Wielkopolsce, gdzie ze względu na obecność dużych rodzimych jak i zachodnich przedsiębiorstw produkcyjnych oraz bliskość Niemiec zarobki w całym regionie są na wyższym poziomie niż w reszcie kraju.

Na drugim biegunie są województwa Polski wschodniej, choć i tu są wyjątki. Podkarpacie ściągnęło w ostatnich latach wielu zachodnich producentów do tzw. „doliny lotniczej”, oraz dostawców z branży motoryzacyjnej, którzy sprawili, że tamtejsze wynagrodzenia mocno odstają od obiegowej opinii „biedniejszych regionów”. Co ciekawe, zarobków na podobnym poziomie mogą się spodziewać także pracownicy na Dolnym Śląsku, pomimo tradycyjnie wysokiego uprzemysłowienia tego regionu.

Dane w artykule pochodzą pochodzą z najnowszego Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources. W badaniu Raport Płacowy edycji Wiosna 2011 wzięło udział 241 firm, które przekazały informacje o wynagrodzeniu ponad 65 000 Pracowników na około 230 stanowiskach

Zaloguj się Logowanie

Komentuj