Pierwsze netbooki w szkole już pod koniec marca

Prawdopodobnie już pod koniec marca uczniowie trzeciej klasy jednej ze szkół podstawowych w Katowicach nie będą musieli nieść do szkoły ciężkich tornistrów, bo w klasie czekać będą na nich netbooki z zapisanymi podręcznikami i multimedialnymi narzędziami ułatwiającymi naukę.

Pilotażowy, pierwszy taki program w Polsce pod hasłem "Lekki jak piórko" prowadzi Śląskie Kuratorium Oświaty we współpracy z wojewodą śląskim. Jak poinformowano po środowym spotkaniu "Netbook jako narzędzie edukacyjne w szkole" w Katowicach, kolejny etap pilotażu rozpocznie się we wrześniu – wtedy netbooki trafią do pięciu-sześciu klas w różnych częściach województwa. 
 
Netbooki, czyli uboższe i mniejsze wersje przenośnych komputerów, będą zawierać cyfrowe wersje podręczników, mają też dodatkowe możliwości multimedialne, jak działanie w sieci z netbookiem nauczyciela i innych uczniów. Jest też możliwość sterowania przez nauczyciela tym, co robią uczniowie. Dodatkowa atrakcja to gry edukacyjne czy prezentacje, np. mechanizmu efektu cieplarnianego. Urządzenia są energooszczędne i trwałe, odporne m.in. na upadki.
 
"Cel pilotażu to odciążenie zbyt ciężkich tornistrów, ale też upowszechnienie multimedialnych form nauczania i wyrównywanie szans edukacyjnych. Pokażemy też przy okazji, że multimedia można wykorzystać w pozytywny sposób, nie tylko do gier, a jeśli już – to do edukacyjnych" – powiedział w środę śląski kurator oświaty Stanisław Faber.
 
Pierwszy etap pilotażu w jednej klasie nie wiąże się z kosztami – netbooki ma użyczyć bezpłatnie producent. Urządzenia do drugiego, planowanego na wrzesień etapu ma zakupić wojewoda.
 
"To będzie normalna procedura przetargowa. Jeśli pilotaż pójdzie dobrze, to będziemy mogli też liczyć na wsparcie gmin, które są organami prowadzącymi szkół" – powiedział wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz.
 
Kurator Faber zastrzegł, że o wynikach pilotażu będzie można powiedzieć coś więcej, gdy ruszy w różnych częściach województwa i w różnych typach szkół. Jak powiedział, w Portugalii z urządzeń tego typu korzysta kilkadziesiąt tysięcy uczniów młodszych klas szkoły podstawowej, w innych krajach trwają pilotaże. (LUN, PAP – Nauka w Polsce, bsz)
 
 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj