W gdańskim Centrum Hewelianum powstał 1,5-metrowy model Słońca, który reaguje na ruch. Interaktywny obiekt można zobaczyć na wystawie „Energia, Niebo i Słońce”. Jest to pierwsza w Polsce trójwymiarowa projekcja przedstawiająca najbliższą Ziemi gwiazdę.
Jak poinformowała Lucyna Rokitiańska z Centrum Hewelianum, innowacyjna technologia zastosowana do stworzenia nowego eksponatu polega na połączeniu video mappingu, czyli projekcji dającej efekt 3D, ze sterowaniem uruchamianym za pomocą ruchów osoby oglądającej. Dzięki temu udało się dokładniej zaprezentować mechanizm rozchodzenia się promieniowania we wnętrzu Słońca. To stworzyło z kolei możliwość poznania także tych zjawisk, jakich nie uda się dostrzec nawet podczas wnikliwych obserwacji przez teleskop słoneczny.
Jak wyjaśniła Rokitiańska, Słońce jest wielką kulką gazu – w jego wnętrzu produkowana jest energia jądrowa, która przenosi się najpierw poprzez promieniowanie w warstwie promienistej, a następnie poprzez konwekcję, czyli unoszenie się i opadanie „bąbli” materii słonecznej w warstwie konwekcyjnej.
Nowy eksponat prezentuje nie tylko występujące na Słońcu granule („bąble” materii słonecznej), ale także plamy słoneczne (obszary chłodniejsze od pozostałej powierzchni nawet o kilkaset stopni) oraz protuberancje (jasne struktury widoczne ponad brzegiem tarczy słonecznej).
Koncepcja modelu zrodziła się w ubiegłym roku, zaś sama realizacja autorskiego projektu zajęła kilka miesięcy. Obecnie eksponat jest prezentowany w pracowni nieba na wystawie „Energia, Niebo i Słońce” i przez najbliższe tygodnie czeka go seria prób eksploatacyjnych.
Model Słońca stanowi element projektu edukacyjnego „Z linijką na Słońce”, który odbywa się w Centrum Hewelianum od 21 marca do 20 czerwca tego roku.
Zaloguj się Logowanie