Przez radio do informatyki – edukacja przez podcasting

"Popularyzacja nauki i techniki to działalność niszowa. Nie jest prosto przekonać innych, że to dobry pomysł na radio. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że warto przecierać szlaki" – mówi Jarosław Dalecki. Jego dwie autorskie audycje z komputerową myszką w roli głównej, emitowane na antenie Polskiego Radia Szczecin i udostępniane w Internecie, mają bawić zarówno dzieci, jak i dorosłych, a przy tym uczyć informatyki i popularyzować wiedzę o najnowszych osiągnięciach technologicznych w tej dziedzinie.

Audycje uzyskały patronat Polskiego Towarzystwa Informatycznego, a w 2007 r. otrzymały nagrodę specjalną Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za wykorzystanie podcastingu w promocji informatyki oraz budowaniu społeczeństwa informacyjnego. Twórca audycji kandyduje w konkursie "Popularyzator Nauki" organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
Magazyn komputerowy "Trącić Myszką" i magazyn komputerowy dla dzieci "Przygody Małej Myszki w świecie informatyki" to blok publicystyczny i jednocześnie edukacyjny, przygotowywany w ramach misji radia publicznego od ponad trzech lat. Jego uzupełnieniem jest strona internetowa www.myszka.org stworzona przez Macieja Jankowskiego w 2005 roku dla publikowania – po raz pierwszy w Polsce – podcastów komputerowych, czyli internetowych publikacji audycji w odcinkach, z zastosowaniem technologii RSS.
 
"Całe przedsięwzięcie jest unikatowym w skali Polski i zostało dostosowane do nowego sposobu podejścia do odbioru radia przez słuchaczy. Dzięki temu programy nie ‚umierają’ w momencie zakończenia emisji, ale ‚żyją’ w sieci stanowiąc radiowy odpowiednik wprowadzanej również w Polsce ‚telewizji na życzenie’ " – mówi Dalecki. Redaktor powołuje się na badania Gemius S.A., zapowiadające proces ucieczki słuchaczy z odsłuchu stacji z nadajników naziemnych do radia w sieci oraz audycji na żądanie.
 
Gośćmi Magazynu komputerowego "Trącić myszką" są eksperci, którzy przystępnie opowiadają o internecie, podzespołach komputera, czy systemach operacyjnych. Natomiast najmłodsi – słuchacze „Małej Myszki" – poznają popularyzujące informatykę zabawne historie. W końcu, w przypadku obu programów, młodsi i starsi słuchacze odpowiadają na pytania konkursowe. Część merytoryczną "Małej Myszki" przygotowuje "profesor Pankracy Talent", w którego rolę wciela się informatyk Arkadiusz Linkowski.
 
"Dużą myszkę" odwiedzają głównie praktycy – m.in. specjalista od sprzętu Tomasz Lam, który również przez sieć pomaga słuchaczom. Goście opowiadają na antenie o nowinkach technologicznych i rozwiązaniach stosowanych w przedsiębiorstwach.
 
"Ostatnio zaprosiliśmy ludzi, który zajmują się dystrybucją Linuxa i nie dość, że rozmawialiśmy o samej Mandrivie, to dokonaliśmy w studiu zapisu wideo instalacji systemu na komputerze, tłumacząc ją krok po kroku. Film ukazał się na stronie internetowej. Wcześniej to samo zrobiliśmy z Ubuntu" – opowiada red. Dalecki.{mospagebreak}W programach poruszane są też kwestie związane m.in. z marketingiem internetowym, finansowaniem startupów, budowaniem wizerunku firmy poprzez stronę internetową, optymalizacją i pozycjonowaniem stron, sztuczną inteligencją, oraz nowościami sprzętowymi. W dyskusjach o sprzęcie biorą udział niezależni eksperci z CDR-Lab (witryna, która przeprowadza obiektywne testy). W internecie udostępnionych jest prawie 150 podcastów z naszymi audycjami a także pliki wideo.
 
Redaktor przyznaje, że czasem świetni eksperci nie są dobrymi popularyzatorami. Kiedy w studiu łapie kogoś trema, atmosferę najlepiej rozładowuje żart. "Wychodzimy z założenia, że jeśli coś można powiedzieć w sposób żartobliwy, to wręcz trzeba, bo to najlepsza droga do zapamiętania" – mówi Dalecki, po czym dodaje, że informatyka na wesoło to także doskonały sposób na dotarcie do najmłodszych.
 
Takiej wiedzy, jaką przekazują autorzy programu, dzieci nie mogą zdobyć w szkole. Do dziennikarzy docierają sygnały, że audycja chętnie wykorzystywana jest jako uzupełnienie lekcji informatyki czy zajęć świetlicowych. Pozytywnie na jej temat wypowiada się również kuratorium.
 
Wbrew pozorom nie jest łatwo popularyzować informatykę wśród dzieci. Jak zaznacza red. Dalecki, młody słuchacz jest wybredny i trzeba wciąż dostarczać mu nowych bodźców w atrakcyjnej formie. Taką interesującą oprawę zapewnia współpraca redakcji z firmą Ivo Software. W programach dla dzieci wykorzystywane jest najlepsze na świecie oprogramowanie do syntezy mowy. Bohaterowie audycji mówią głosami syntetyzowanymi, co dodaje atrakcyjności przekazowi edukacyjnemu.
 
Autorem, pomysłodawcą i koordynatorem projektu "Przygody Małej Myszki w świecie informatyki", realizatorem nagrań i autorem tekstów jest Jarosław Dalecki. Współpracują z nim Agata Rokicka, Katarzyna Wolnik i Arkadiusz Linkowski. Program jest powiązany ze stroną www.myszka.org, tam dzieci mogą obejrzeć swoje rysunki i tapety, posłuchać mini-recenzji programów edukacyjnych dla najmłodszych, czy wziąć udział w konkursach konsultowanych z dydaktykiem z kuratorium i nauczycielami dzieci od 8 do 15 roku życia.
 
Dwugodzinny obecnie magazyn komputerowy "Trącić Myszką" to program publicystyczny w ramach misji edukacyjnej radia publicznego z zakresu informatyki i najnowszych osiągnięć techniki w branży IT, zajmujący się zróżnicowanymi problemami – od bardzo prostych np. wirusy, bezpieczeństwo surfowania w sieci, po tak specjalistyczne jak np. procesory wielordzeniowe. Obejmuje udział gości, relacje z targów, np. Cebit, recenzje książek i programów komputerowych przysłanych przez wydawnictwa do radia, materiały reporterskie ze spotkań i konferencji, porady dla zainteresowanych (np. "Akademia dźwięku" – o kartach dźwiękowych lub "Jak drukować"). Każdej audycji towarzyszy czat na stronie magazynu www.myszka.org, podczas którego słuchacze mogą zadawać bardziej specjalistyczne pytania,.
 
"Dzięki interaktywnej formie przekazu ilość wizyt na stronie, uruchomionej w połowie 2005 roku przekroczyła 3,7 miliona. Każdego miesiąca nasi słuchacze pobierają ponad 100 GB podcastów. Są to głównie ludzie młodzi – przedział wieku od kilkunastu do 35 lat, – zainteresowani informatyką i jej praktycznym wykorzystaniem" – szacuje Maciej Jankowski, webmaster i pomysłodawca podcastów, a jednocześnie twórca spotkań branży internetowej barcamp w Szczecinie – Netcamp www.netcamp.net.pl (PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska, bsz/ tot/)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj