- Cały świat systematycznie zwiększa produkcję węgla. Polska powinna być w przyszłości liderem w pozyskiwaniu czystej energii z tego paliwa w Unii Europejskiej – powiedział śląski eurodeputowany Bogdan Marcinkiewicz (PO) podsumowując 13-ty Europejski Okrągły Stół dotyczący węgla.
Tematem przewodnim wczorajszej konferencji był ”Gwałtowny wzrost globalnego zapotrzebowania na węgiel”. W konferencji wzięli udział członkowie Parlamentu Europejskiego oraz eksperci związani z branżą węgla kamiennego.
- Europa patrzy na węgiel przez perspektywę truciciela emitującego ogromne ilości CO2. Tymczasem prezes EURACOAL Dr inż. Hartmuth Zeiss przekonywał, iż dalszy rozwój technologii CCS (przechwytywania i magazynowania CO2) doprowadzi do uzyskiwania taniej i czystej energii z tego paliwa – relacjonował poseł. Marcinkiewicz podkreślił, że ograniczanie emisji CO2 będzie nieefektywne jeśli do programów promowanych przez Parlament Europejski nie przyłączą się najwięksi producenci energii z tego paliwa czyli – Rosja i Chiny. Paradoksalnie Państwo Środka mimo ogromnych zasobów importuje ogromne ilości węgla.
- Chińczykom z uwagi na niższe koszty transportu opłaca się importować węgiel, mimo że stale drożeje i przesyłać energię na duże odległości. Wzrost cen mogą powstrzymać inwestycje w źródła energii odnawialnej oraz elektrownie atomowe. Środki przeznaczane na ten cel nie są jednak wystarczające. Dlatego gwałtowny rozwój chińskiej gospodarki i dalszy wzrost importu węgla może mieć także przełożenie na wzrost cen energii w Europie – dodał eurodeputowany.
Bogdan Marcinkiewicz stwierdził, że w świetle wydarzeń w Japonii i deklaracji przywódców największych państw UE na temat rewidowania swoich planów budowy elektrowni jądrowych, nie powinniśmy odwracać się od węgla. Sytuacja w Japonii może na długo zmienić podejście dla rodzimych źródeł energii jak węgiel czy gaz.
- W piątek w Katowicach odbędzie się manifestacja śląskich górników. Jestem przekonany, że wzrastająca rola tego paliwa w światowej gospodarce będzie dobrym argumentem do prowadzenia dialogu społecznego. Liczę na wolę porozumienia po obu stronach sporu, który zakończy się satysfakcjonującym wszystkich kompromisem – zakończył.
Największe zasoby węgla kamiennego znajdują się na terenie byłego ZSRR, Chin i Stanów Zjednoczonych. Polska, pomimo zmniejszającego się wydobycia jest w pierwszej dziesiątce producentów tego paliwa na świecie. Krajowe zasoby w 40 % składają się z pokładów zalegających na głębokości do 1000 m. Około 73 % zasobów krajowych znajduje się na terenie zagłębia górnośląskiego, a pozostała część zlokalizowana jest głównie w zagłębiu lubelskim. Węgiel pomimo swoich wad, będzie w najbliższej przyszłości jednym z ważniejszych źródeł energii ze względu na:
- duży udział w całkowitym zużyciu energii pierwotnej na świecie,
- wysoki stopień pokrycia zapotrzebowania wynoszący 240 lat;
- równomierne rozłożenie na całym globie;
- wprowadzanie nowych technologii czystego spalania węgla.
Zaloguj się Logowanie