Wirtu@lny Festiwal Internetowy

Niecodziennym wydarzeniem zakończy się ogólnopolski program edukacyjny "Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość". 30 października Centrum Edukacji Obywatelskiej zorganizuje z tej okazji Wirtu@lny Festiwal Internetowy – pierwszy w naszym kraju wielokulturowy festiwal on-line.

 

W miniony weekend – 17 i 18 października – w Hotelu Dialog w Warszawie odbyła się zaś konferencja dotycząca tego projektu. Oba wydarzenia realizowane są w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.
 
Wirtu@lny Festiwal Internetowy to ostatnie wydarzenie realizowane w ramach projektu "Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość". Od tradycyjnych imprez różni się tym, że uczestniczyć w nim można nie wstając od komputera. W trzygodzinnym festiwalu mogą wziąć udział zarówno uczniowie, którzy w tym roku przygotowywali projekty dotyczące wielokulturowej przeszłości ich regionu, jak i wszyscy inni uczniowie szkół gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych, którzy do 20 października zgłoszą swój udział wypełniając formularz zgłoszenia dostępny na stronie www.ceo.org.pl/wpwp.
 
Jak informują organizatorzy, program festiwalu będzie obejmował między innymi: konkurs na hasło promujące dialog międzykulturowy, krzyżówkę z nagrodami, wirtualne spotkanie z ekspertem, sondę, zagadki iáłamigłówki, gry on-line i dyskusje na forum. Wszystkie zadania, pojawiające się na bieżąco na specjalnej stronie festiwalowej, będą dotyczyły wielokulturowości. Część z nich będzie miała charakter rozrywkowy (np. krzyżówka, bingo, foto- zagadki), inne – edukacyjny (np. analiza tekstu). Uczestnicy festiwalu będą mogli kontaktować się ze sobą za pomocą czatu oraz wypowiedzi na forum internetowym.
 
Przed zakończeniem projektu zorganizowana zostanie również konferencja, połączona z festiwalem projektów szkolnych. Jej głównym celem ma być przybliżenie uczestnikom wielokulturowego dziedzictwa Polski, prezentacja metod wykorzystywanych w edukacji wielokulturowej, zainicjowanie dyskusji o wartościach i dialogu, jako niezbędnym elemencie współżycia w środowisku, w którym współistnieją różne tożsamości kulturowe. Podczas konferencji uczestnicy projektu, oprócz udziału w ciekawych warsztatach i wykładach, będą mieli okazję do zaprezentowania efektów swoich działań i podzielenia się doświadczeniami. W spotkaniu wezmą udział zespoły szkolne z Polski oraz goście z Litwy.
 
Na program konferencji złożą się wykłady o wielokulturowej historii Polski, projekcje filmów oraz dyskusje dotyczące wielokulturowości, różnorodności i otwartości. Uzupełnieniem części teoretycznej ma być seria warsztatów, podczas których nauczyciele przedyskutują i przeanalizują nowe metody pracy wykorzystywanej w edukacji wielokulturowej. Młodzież będzie miała zaś okazję podzielić się swoimi doświadczeniami, wziąć udział w twórczych grach symulacyjnych, a także wyrazić własną opinię podczas dyskusji. W programie spotkania znalazł się również "Festiwal projektów uczniowskich" – uroczysta prezentacja, na której grupy uczestniczące w konferencji zaprezentują swoje działania. Festiwal będzie miał formę targów projektów, podczas których zaproszeni goście, przedstawiciele mediów i instytucji kultury będą mogli obejrzeć przygotowane przez uczniów plakaty, prezentacje multimedialne oraz zdjęcia. (PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj