47 przedstawicieli instytucji edukacyjnych z Polski, Norwegii i Islandii spotka się, aby wspólnie rozmawiać o nowym porozumieniu w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego. 1 października w Gdańsku, w czasie trzydniowego seminarium kontaktowego "Budujmy mosty – budujmy partnerstwo", dyskutować będą o pomysłach na projekty edukacyjne, dotyczące wymiany uczniów, studentów i kadry naukowej między tymi krajami. Honorowy patronat nad seminarium objęła Ambasada Królestwa Norwegii.
Jak informują organizatorzy wydarzenia, spotkanie będzie także szansą dla uczestników na zdobycie wiedzy z zakresu funkcjonowania Funduszu i zarządzania projektem oraz doskonałą okazją do wymiany doświadczeń. Ma służyć również przełamywaniu stereotypów, poprzez m.in. organizację warsztatów przybliżających podstawy języka polskiego i norweskiego oraz specjalnego wieczoru międzykulturowego, połączonego z prezentacjami poszczególnych krajów.
Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy (FSS) został powołany 17 kwietnia 2007 roku, podczas posiedzenia Komitetu Europejskiego Rady Ministrów. Jego głównym celem jest zwiększenie spójności społecznej i ekonomicznej w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, poprzez działania w obszarze edukacji pomiędzy Polską a państwami-darczyńcami: Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Do innych zadań FSS należy m.in.: poszerzenie wiedzy, rozwijanie metod opartych na najlepszych praktykach i transfer innowacyjnych rozwiązań w zakresie edukacji i szkoleń, promowanie mobilności uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli i naukowców pomiędzy Polską a państwami – darczyńcami oraz promowanie współpracy i partnerstwa między instytucjami działającymi w sferze edukacji w Polsce i krajach partnerskich.
Jak podkreślają przedstawiciele FSS, na lata 2008-2011 fundusz dysponuje niebagatelnym budżetem ok. 13,3 mln euro. Działania, które będą w jego ramach realizowane, mają się przyczynić do rozszerzenia wymiany studentów i pracowników uczelni pomiędzy Polską a państwami-darczyńcami oraz wzmocnienia współpracy pomiędzy instytucjami edukacyjnymi tych krajów. O środki z Funduszu mogą się ubiegać m.in. uczelnie wyższe, szkoły, instytuty badawcze i naukowe, instytucje publiczne specjalizujące się w nauczaniu języków (m.in. polskiego, norweskiego i islandzkiego), a także doktoranci i młodzi naukowcy (do 40. roku życia).
Uzyskane dofinansowanie instytucje mogą przeznaczyć na intensywne kursy językowe oraz na organizację konferencji naukowych i wydawanie publikacji. Fundusz finansuje również stypendia indywidualne dla doktorantów i młodych naukowców oraz wyjazdy na wizyty studyjne do Islandii, Liechtensteinu i Norwegii osób zatrudnionych w polskich instytucjach edukacyjnych.
"Fundusz oferuje atrakcyjne stawki dofinansowania – podkreślają koordynatorzy FSS. – Polski student, wyjeżdżający do Islandii, Liechtensteinu lub Norwegii, może dostać na koszty utrzymania do 800 euro miesięcznie, a doktorant lub młody naukowiec nawet do 2200 euro. Organizatorzy kursu językowego mogą liczyć na granty w wysokości 5000 euro dla 10-osobowej grupy. W przypadku dużych projektów realizowanych przez szkoły lub inne instytucje edukacyjne kwota dofinansowania może wynieść maksymalnie 100000 euro, wsparcie dla uczelni wyższych wyniesie maksymalnie 250000 euro".
90 proc. działań w ramach funduszu finansowane jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a pozostałe 10 proc. z budżetu państwa. Rolę operatora pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, wskazana do wykonywania tych działań zarówno przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jak i przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Więcej informacji o Funduszu Stypendialnym i Szkoleniowym znajduje się na stronie: www.fss.org.pl
Seminarium kontaktowe w sprawie FSS odbędzie się w dniach 1-4 października w Hotelu Orbis Posejdon w Gdańsku. Początek obrad zaplanowano na godz. 16.00.
(PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz, bsz)
Zaloguj się Logowanie