Wątroba prosto z hodowli

Udało się z powodzeniem hodować komórki ludzkiej wątroby na ulegającym resorpcji podłożu z materiału podobnego do nici chirurgicznych. Otrzymana w podobny sposób tkanka może w przyszłości zastąpić narządy pobierane od dawców.

Hodowla komórek wątroby (hepatocytów) udała się zespołowi doktora Joerga- Matthiasa Polloka z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Hamburgu. Naukowcy pobrali komórki z 12 próbek ludzkiej wątroby. Po dwóch dniach hodowli powstały gęsto upakowane agregaty komórkowe, nazywane sferoidami, które umieszczono na trójwymiarowej porowatej strukturze z polimeru, który powoli rozpuszcza się w ludzkim organizmie.

Jeśli nawet w podobny sposób nie dałoby się zastąpić wątroby na stałe, jej sztucznie wyhodowany fragment mógłby pozwolić choremu przeżyć do czasu, aż znajdzie się dawca nowej wątroby – bądź ich własna wątroba się nie zregeneruje.

Najsłynniejszym obecnie żyjącym pacjentem z przeszczepioną wątrobą jest Steve Jobs, współtwórca firmy Apple, który poddał się transplantacji w roku 2009 (z powodu przerzutów raka trzustki). W roku 2002 profesjonalny snowboardzista Chris Klug jako jedyny dotąd pacjent z przeszczepioną wątrobą brał udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj