Europa wkracza w nowy etap integracji – Komisja właśnie zaprezentowała roczne priorytety dla wzrostu gospodarczego. To integralna część zapowiadanego zarządzania gospodarczego, które zakłada, że państwa członkowskie i KE wspólnie będą omawiać kwestie stabilności makroekonomicznej czy reform strukturalnych.
Roczne sprawozdanie gospodarcze wskazuje jasno drogę, którą Europa powinna podążać w następnym roku oraz opisuje dziesięć rodzajów działań mających na celu wzmocnienie stabilności makroekonomicznej oraz konsolidacji budżetowej, jak również realizację reform strukturalnych oraz inicjatyw sprzyjających wzrostowi gospodarczemu.
Roczne sprawozdanie gospodarcze oznacza początek pierwszego „europejskiego okresu oceny”, który zmienia sposób w jaki rządy kształtują swoją politykę gospodarczą i budżetową. Po zatwierdzeniu zawartych w sprawozdaniu zaleceń przez Radę Europejską państwa członkowskie uwzględnią je w prowadzonej przez siebie polityce i przy opracowywaniu krajowych budżetów. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii państwa członkowskie i Komisja wspólnie omawiać będą w kompleksowy sposób tematy takie jak stabilność makroekonomiczna, reformy strukturalne i środki mające pobudzić wzrost gospodarczy.
- Wraz z pierwszym rocznym sprawozdaniem gospodarczym rozpoczyna się nowy etap integracji europejskiej – oświadczył przewodniczący José Manuel Barroso. – Wprowadzamy całkowicie nowe rozwiązanie, które będzie miało decydujący wpływ na sposób zarządzania wzajemnie współzależnymi gospodarkami państw Unii Europejskiej oraz ich harmonizowanie. Tak właśnie działa UE. Na tym polega zarządzanie gospodarcze w Unii. Roczne sprawozdanie gospodarcze to spójny i kompleksowy plan umożliwiający Europie powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego i wyższego poziomu zatrudnia. Jestem pewny, że jeżeli zostanie on w pełni wdrożony, Europa na nowo cieszyć się będzie szybkim wzrostem gospodarczym i wyższym poziomem zatrudnienia.
Pierwsze roczne sprawozdanie gospodarcze oznacza początek nowego cyklu zarządzania gospodarczego w UE. Integruje ono różne działania, bez których niemożliwe będzie przyśpieszenie ożywienia gospodarczego w perspektywie krótkookresowej, dotrzymanie kroku naszym głównym konkurentom oraz przygotowanie UE do realizacji celów zawartych w strategii „Europa 2020”.
W głównym komunikacie Komisja koncentruje się na zintegrowanym podejściu do wspierania ożywienia gospodarczego, uwzględniającym najważniejsze działania podejmowane w kontekście strategii „Europa 2020” i obejmujące trzy podstawowe obszary:
- rygorystyczną konsolidację budżetową mającą na celu wzmocnienie stabilności makroekonomicznej;
- reformy strukturalne sprzyjające wyższemu poziomowi zatrudnienia;
- działania pobudzające wzrost gospodarczy.
Pierwsze roczne sprawozdanie gospodarcze ma dotyczyć UE jako całości, jednocześnie będzie ono uwzględniało specyficzną sytuację w każdym państwie członkowskim.
Zaloguj się Logowanie