Warszawa rozpoczyna obchody Roku Marii Skłodowskiej-Curie

Trójwymiarowy mural i spektakl „Okruchy – rentgen duszy” to dwa wydarzenia, którymi Warszawa rozpocznie obchody Roku Marii Skłodowskiej-Curie oraz Międzynarodowego Roku Chemii w 2011 roku.

Mural – przygotowany przez artystów z Good Looking Studio na zlecenie Miasta Stołecznego Warszawa – powstaje akurat teraz, ponieważ właśnie w grudniu Skłodowska-Curie odkryła rad. Również w grudniu, tylko 13 lat później, w 1911 roku za swoje dokonanie otrzymała nagrodę Nobla.

Mural, który będzie można oglądać na ul. Lipowej 3 od 17 grudnia, będzie przedstawiał noblistkę z Warszawy przy pracy. Jak powiedział Marcin Gliwicki – jeden z artystów tworzących malowidło, powstawało ono w bardzo trudnych warunkach.

„W środę po zmroku, na podnośnikach koszowych, zrobiliśmy rozrys postaci Marii oraz całej typografii muralu. Nie było łatwo. Strasznie zmarzliśmy” – mówi. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez 56 tys. watowej nagrzewnicy, która pozwoliła podgrzać powietrze wokół muralu do +10°C.

Jest to pierwsza odsłona projektu „Urodziłam się w Warszawie”, który poprzedzi przyszłoroczne obchody Roku Marii Skłodowskiej-Curie w Polsce oraz Międzynarodowego Roku Chemii 2011. Akcja ma również podkreślić związek wybitnej uczonej z Warszawą – miastem, w którym się urodziła i stawiała pierwsze naukowe kroki.

W ramach akcji, wiosną w warszawskiej przestrzeni miejskiej pojawią się instalacje mające uczcić noblistkę oraz wpływ jej dokonań na rozwój światowej chemii. Powstanie również film dokumentujący prace nad muralem i instalacjami.

Z kolei w niedzielę 19 grudnia, warszawiacy zobaczą spektakl „Okruchy – rentgen duszy”. Na przedstawienie w reżyserii Dariusza Skibińskiego zapraszają miasto stołeczne Warszawa, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i Polskie Towarzystwo Chemiczne.

W spektaklu wykorzystano zdjęcia Marii Skłodowskiej-Curie i jej rodziny, a najnowsze techniki multimedialne czynią z ich projekcji metaforyczny przekaz wielkości jej osobowości i spektakularności dzieła. Widz sam wybiera kolejność oglądanych scen, przemieszcza się, układa elementy układanki obrazów. Przedstawienie będzie można obejrzeć 19 grudnia, o godz. 17.00 przy ul. Freta 16.

Decyzję o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie w pierwszych dniach grudnia podjął Sejm.

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) jest jedyną kobietą, którą uhonorowano Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. W 1903 roku wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 r. za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu, nagrodzono ją Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

„W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm RP postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki” – napisano w sejmowej uchwale.

Jak przypomniano, Polka jako jedyna kobieta uczestniczyła w Konferencjach Solvayowskich – dorocznych spotkaniach najwybitniejszych uczonych. „Po Jej śmierci Albert Einstein w pięknym eseju napisał, że była jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem spośród tych, których przyszło mu poznać” – głosi uchwała.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj