Profilaktyka MSD wśród rolników

Rozpoczęto  nowe badania w celu zapobiegania chorobom układu mięśniowo-szkieletowego w rolnictwie,  gdyż rolnictwo właśnie to sektor, w którym choroby MSD i narażenie na ryzyko takich chorób są najbardziej powszechne.

Większość chorób układu mięśniowo-szkieletowego związanych z pracą rozwija się z biegiem czasu i jest spowodowane wykonywaną pracą lub środowiskiem pracy. Mogą je również powodować wypadki, np. złamania i zwichnięcia. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego zazwyczaj dotykają pleców, szyi, ramion i kończyn górnych, rzadziej dotyczą kończyn dolnych.

Większość pracowników sektora rolnictwa wskazuje, że są narażeni na ryzyko wykonywania powtarzających się ruchów dłoni i ręki, męczące lub bolesne pozycje ciała oraz przenoszenie lub przemieszczanie znacznych ciężarów. Odsetek występowania bólów pleców i mięśni w tym sektorze jest dwukrotnie wyższy od wartości średniej.

Badania przypadków dotyczące dobrych praktyk zgromadzone w ramach tego projektu dostarczają praktycznych informacji na temat sposobów zapobiegania chorobom układu mięśniowo-szkieletowego, dzięki czemu przyczyniają się do wdrażania „Europejskie porozumienie w sprawie redukcji narażenia pracowników na związane z pracą w rolnictwie ryzyko chorób układu mięśniowo-szkieletowego”.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj