Zielone światło dla szybkiego Internetu w Polsce Wschodniej

Pierwszy w Polsce projekt sieci szerokopasmowej uzyskał zielone światło od Komisji Europejskiej. To największa inwestycja teleinformatyczna w Europie finansowana ze środków UE. Jej wartość to ponad 1,4 mld zł. Będzie realizowana na terenie 5 województw Polski Wschodniej.

Dzięki tej inwestycji, dla kolejnych mieszkańców Polski Wschodniej Internet przestanie być luksusem, a stanie się codziennością. Zgoda KE oznacza także przyspieszenie dla podobnych projektów realizowanych przez samorządy.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jako pierwsze w Polsce zakończyło skomplikowany etap notyfikacji i uzyskało zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną w tego typu projektach. Stanowi to potwierdzenie, że ich realizacja nie naruszy konkurencji na rynku telekomunikacyjnym. Decyzja dla Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej to jednocześnie fundament dla projektów sieci szerokopasmowych w innych województwach – doświadczenia zdobyte w trakcie procesu notyfikacji ułatwią uzyskanie decyzji dla pozostałych projektów.

- 90 proc. gospodarstw domowych i 100 proc. przedsiębiorców na tym obszarze będzie miało dostęp do szerokopasmowego Internetu – poinformowała minister Bieńkowska. – Za dalsze działania w projektach odpowiadają samorządy województw Polski Wschodniej. Od ich inicjatywy będzie zależał dalszy sukces całego przedsięwzięcia – zaznaczyła.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj