UE dofinansowała modernizację teatru w Koszalinie

3,18 mln zł z unijnych funduszy otrzymał Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie na dokończenie przebudowy siedziby oraz nowe zagospodarowanie terenów wokół budynku.

Inwestycja będzie dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. We wtorek pełniący obowiązki prezydenta miasta Piotr Jedliński podpisał w tej sprawie umowę z marszałkiem Władysławem Husejką.

Koszt całej modernizacji placówki oszacowano na 4,6 mln zł. Różnica między tą kwotą a unijnym dofinansowaniem będzie pochodziła z kasy miasta.

Prace modernizacyjne zaczęły się w 2009 r. Dotychczas – jak powiedział we wtorek Jedliński – przebudowano foyer teatru, zamontowano windę dla niepełnosprawnych i nowe nagłośnienie widowni. Obecnie przebudowana ma być mała scena wewnątrz teatru, a teren wokół budynku ma uzyskać nową aranżację.

Autorzy koncepcji architektonicznej, Rajmund Rink i Andrzej Krzyżaniak, poinformowali we wtorek, że dzięki kilku zabiegom chcą uzyskać efekty „wyprowadzenia teatru na zewnątrz.” Na placu przed teatrem mają stanąć dwa rzędy kamiennych ław tworzących rodzaj amfiteatru, w którym mogłyby się odbywać spektakle.

Przewidywana jest również budowa dwóch fontann ze spływającą wodą. Jedna, w kształcie wynurzającej się z placu kuli, która być może będzie się obracać, ma stanąć przed głównym wejściem do teatru, druga, w formie strumienia, ma się znaleźć w miniparku obok teatru.

Przebudowa wnętrza teatru i nowa aranżacja jego otoczenia ma być gotowa do 30 września 2011 r. Przetarg na prace budowlane zostanie ogłoszony prawdopodobnie jeszcze w listopadzie.

Siedzibą koszalińskiego teatru jest budynek pochodzący z 1906 r. W latach 2007–2008 obiekt przeszedł gruntowny remont i modernizację. Prace kosztowały 8,3 mln zł i w 75 proc. były sfinansowane przez Unię Europejską w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

W sezonie 2010-2011 Bałtycki Teatr Dramatyczny wystawi sześć premierowych spektakli. Sezon zakończy się w czerwcu 2011 r. II Koszalińskimi Konfrontacjami Młodych „m-teatr”.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj