Uczelnie zyskały dofinansowanie na nowoczesne inwestycje

Prawie 50 mln zł będą kosztować inwestycje realizowane przez Uniwersytet Zielonogórski i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Sulechowie dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Uniwersytet Zielonogórski w przebudowanej zabytkowej willi w Nowym Kisielinie chce stworzyć Centrum Logistyczne Parku Naukowo-Technologicznego i Platformę na rzecz Nauki i Gospodarki.

„Dzięki tej inwestycji poprawi się jakość obsługi przedsiębiorców, zwiększy ich dostęp do szkoleń, doradztwa czy wyników badań” – poinformowała Małgorzata Tramś-Zielińska z Urzędu Marszałkowskiego. Jak zaznaczyła, Centrum ma się też przyczynić do promocji województwa lubuskiego i skłonić najzdolniejszą młodzież do pozostania w regionie.

Całkowita wartość projektu to ponad 6,7 mln zł, kwota dofinansowania sięgnie ok. 5,5 mln zł.

Z kolei Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie buduje w Kalsku Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych. Wartość tej inwestycji szacuje się na ok. 40 mln zł. Projekt realizowany jest dwuetapowo. W wyniku pierwszego, który zakończy się w marcu 2011 roku, powstanie szkółka roślin ozdobnych i ogrodu winnego.

W drugim etapie powstanie zaplecze badawczo-rozwojowego dla przetwórstwa spożywczego. W specjalistycznych pracowniach będą prowadzone testy i analizy produktów z branży mleczarskiej, winiarskiej, mięsnej, owocowo-warzywnej i piwowarskiej. Prace ruszyły w maju br. i mają się zakończyć do końca maja 2012 roku.

Uczelnia w Sulechowie na realizację tej inwestycji otrzyma ok. 33 mln zł z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Umowy między marszałkiem województwa Marcinem Jabłońskim a rektorami obu wyższych uczelni zostały podpisane w piątek podczas 2. Forum Funduszy Europejskich, w których uczestniczyła także minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Oceniła ona, że województwo lubuskie od dwóch lat należy do grona liderów pod względem wydawania unijnych pieniędzy.

Od początku realizacji Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli od 2007 roku, podpisano 630 umów na realizację różnych projektów, które łącznie opiewały na kwotę ponad 1,2 mld zł.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj