Tomograf EPR do lokalizacji zmian nowotworowych z medalem na Geneva Inventions 2014

put.poznan.pl

Dr Tomasz Czechowski (współtwórca i konstruktor wynalazku), dr Mikołaj Baranowski (konstruktor wynalazku) oraz Paweł Malinowski (konstruktor wynalazku). Źródło: put.poznan.pl

Cały czas głośno jest o słynnym już nowatorskim tomografie z Politechniki Poznańskiej. Ostatnio z sukcesem dla  zespołu pracującego nad tomografem zakończyły się Targi w Genewie. W dniach 2 – 6 kwietnia 2014 w Genewie odbywała się 42 edycja Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów. Łącznie zaprezentowano ponad 1’000 wynalazków. Bardzo istotnym akcentem był udział bardzo licznej delegacji z Polski – w wystawie uczestniczyło ponad 30 twórców z naszego kraju.

W tej największej i najbardziej prestiżowej wystawie, jak co roku, brało udział Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, które jako przedstawiciel Polski zaprezentowało rozwiązania polskich twórców przede wszystkim z jednostek sfery nauki. Międzynarodowi jurorzy docenili polskie wynalazki przyznając 35 medali, w tym 3 złote medale z wyróżnieniem jury, których na całej wystawie było zaledwie kilkanaście.

Jednym z wynalazków wzbudzających szczególne zainteresowanie zwiedzających był: „Sposób lokalizacji zmian nowotworowych i miażdżycowych metodą obrazowania EPRI oraz układ do stosowania tego sposobu”, który ma szansę stać się przełomem w onkologii. Tomograf z Politechniki Poznańskiej jest podwaliną szybkich technik obrazowania EPR co umożliwia monitorowanie zmian utlenowania w czasie rzeczywistym, jak również dokładną lokalizację zmian nowotworowych. Zastosowanie wynalazku w praktyce klinicznej zwiększy efektywność prowadzonych terapii nowotworowych, co będzie skutkowało większą wyleczalnością oraz wykrywaniem. Rozwiązanie to otrzymało wyróżnienie Jury.

Sposób lokalizacji zmian nowotworowych i miażdżycowych metodą obrazowania EPRI oraz układ do stosowania tego sposobu-został stworzony przez zespół pod kierownictwem:  dr hab. Jan Jurgi prof. nadzw. Politechniki Poznańskiej, dr Tomasz Czechowskiego, prof. dr hab. Kazimierza Jurgi.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj