Skąd biorą się zanieczyszczenia ciał obcych w żywności?

elektronik system

Skąd biorą się zanieczyszczenia ciał obcych w żywności?

Niegdyś żywność była spożywana najczęściej w stanie naturalnym lub w niewielkim stopniu była przetwarzana. Środowisko naturalne nie było tak zanieczyszczone jak dziś. Stawiano bowiem na tradycyjne metody konserwacji i przygotowania produktów do spożycia. W obecnej dobie przemysł spożywczy to ogromna gałąź przemysłu odpowiadająca za wyżywienie milionów ludzi. Dzisiejsze technologie pozwalają na zwiększenie wydajności, ilości wytwarzanych produktów spożywczych i konserwacji tych produktów a to pozwala na dłuższy okres ich przechowywania.

Produkcja żywności odbywa się obecnie w dużych uprzemysłowionych i zautomatyzowanych zakładach, wyposażonych w roboty przemysłowe i inteligentne linie bezobsługowe. Ten stan rzeczy spowodował większe zagrożenie zanieczyszczenia produktów spożywczych ciałami obcymi.

Sam surowiec może trafić do zakładu już zanieczyszczony, natomiast w procesie przetwórstwa czy obróbki termicznej może dojść do wtrąceń ciał obcych z maszyn i urządzeń, które zużywają się, dlatego niezbędne jest zastosowanie systemów ochrony i kontroli jakości CCP przemysłowych detektorów metali i skanerów X-ray. To głównie detektory metali odpowiadają za wykrycie i eliminacje drobnych zanieczyszczeń metalicznych w postaci opiłków, odłamków metalicznych, drobnych śrubek, nakrętek itp. Coraz bardziej powszechnym i cenionym najwyższym systemem kontroli jakości są skanery x-ray.

Skanery x-ray oprócz wykrywania wszelkich metali na znacznie wyższym poziomie jak detektory metali, odnajdują również ciała obce takie jak kamienie, szkło, kości czy twardy plastik.

Rynek nie pozostaje obojętny na potrzeby przemysłu spożywczego. Choć nowoczesne technologie produkcji wpływają między innymi na poprawę walorów odżywczych czy przedłużanie trwałości produktów, nie da się uniknąć zanieczyszczeń. W ofercie firmy www.elektronik-system.pl dostępne są różnego rodzaju urządzenia, które zapewniają ich wykrywanie i skuteczne eliminowanie. Proponowane detektory metalu i skanery x-ray nadają się do badania zarówno produktów surowych, mrożonych, jak i przetworzonych. Poza tym w ofercie nie zabrakło innych maszyn, które dostosowywane są do indywidualnych potrzeb odbiorców z różnych gałęzi przemysłu.

System kontroli jakości, dla wielu producentów nie może istnieć bez detektorów metali i skanerów x-ray. Ich zadaniem jest wykrywanie zanieczyszczeń ferromagnetycznych i diamagnetycznych. W porę dostrzeżone są możliwe do wyeliminowania, dzięki czemu żywność zachowuje absolutną czystość. Nie są to jedyne zalety. Maszyny i urządzenia działające w linii produkcyjnej, są chronione przed usterkami i poważnymi uszkodzeniami, które nie tylko są kosztowne, ale i oznaczają duże straty dla produkcji wymagającej przerwania na czas ich usuwania. Zostaje także ograniczone ryzyko wycofania z rynku zanieczyszczonej grupy produktów, a takie zdarzenia mogą skutkować utratą zaufania do danej marki.

Obecna technologia budowy detektorów metali pozwala na wykrywanie zanieczyszczeń ferromagnetycznych i diamagnetycznych, których średnica jest na poziomie od 0,5mm. Skaner x-ray pozwala na detekcję nawet od 0,2mm. Dzięki zastosowaniu tych maszyn możliwe jest przeprowadzenie kontroli partii artykułów spożywczych, na różnych etapach produkcji.

Przemysł spożywczy głównie wykorzystuje detektory metali do wykrywania zanieczyszczeń w surowcach, półproduktach i wyrobach gotowych. Tym samym w znacznym stopniu ogranicza się ryzyko wypuszczenia na rynek partii produktów zanieczyszczonych w jakiekolwiek drobiny metali czy ciała obce.

Detektory metali i skanery x-ray powinny być dokładnie dopasowane do potrzeb klienta i wymagań technologii procesu produkcyjnego. Aby uzyskać najwyższe parametry detekcji (najwyższą czułość) należy skontaktować się z producentem, celem uzyskania fachowej porady. Firma ELEKTRONIK SYSTEM Piotr Cieśliński od 24 lat zaopatruje rynek europejski i nie tylko, w najwyższej klasy urządzenia kontroli jakości CCP. Zwracając się do firmy ELEKTRONIK SYSTEM możemy mieć pewność, że inżynierowie zadbają o dopasowanie takiego rozwiązania technologicznego, które spełni w najwyższym stopniu wymagania klienta za rozsądną cenę. Firma ELEKTRONIK SYSTEM Piotr Cieśliński od zawsze wspiera przemysł polski i stara się aby przede wszystkim polskim producentom zapewnić nasze rodzime maszyny na najwyższym poziomie, konkurując z najznakomitszymi firmami światowych marek.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj