Pierwsza w Polsce elektrownia słoneczna na wysypisku śmieci powstała w Ustroniach Morskich

© Urząd Miasta Ustronie Morskie

© Urząd Miasta Ustronie Morskie

W Kukince w gminie Ustronie Morskie powstała pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna na terenie byłego wysypiska śmieci. Wyprodukowana w niej zielona energia przyniesie gminie 1 mln złotych oszczędności rocznie.

Wójt gminy Jerzy Kołakowski podkreślił, że – Budowa  farmy fotowoltaicznej na terenie po wysypisku śmieci to pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce. Problemem w przypadku inwestycji na terenach po wysypiskach jest zakaz budowy nowych obiektów w okresie do 50 lat od ich zamknięcia. Nasza gmina zdobyła jednak pozwolenie na budowę w takim miejscu elektrowni słonecznej.

Inwestycja w odnawialne źródła energii obniży wydatki gminy na energię elektryczną o około 80 – 90 %, a jednocześnie pozwoli na rekultywację terenu po byłym składowisku odpadów. Elektrownia słoneczna o mocy 1 MW i powierzchni 2 ha wyprodukuje zieloną energię, która zasili gminne obiekty. Według szacunków samorządowców z Ustronia Morskiego, dzięki inwestycji w OZE, gmina zaoszczędzi na rachunkach za prąd około 1 mln zł rocznie. Koszt budowy farmy fotowoltaicznej to 7,58 mln zł netto, z czego 2,64 mln to dotacja unijna z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, działania 321 „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”. Całe nieczynne składowisko odpadów w Ustroniach Morskich zajmuję powierzchnię 8 ha. Wójt gminy Jerzy Kołakowski deklaruje, że w przyszłości  chciałby wykorzystać pod inwestycję w odnawialne źródła energii całą możliwą powierzchnię wysypiska. Rozbudowana farma PV mogła by osiągnąć moc 4 MW.

Inwestycje w fotowoltaikę w Ustroniach Morskich stały się przykładem dla innych gmin. W Tomaszowie Lubelskim, w ramach rekultywacji terenu po byłym składowisku odpadów, powstała elektrownia słoneczna o mocy 1,32 MW. Farma fotowoltaiczna o mocy 0,95 MW i powierzchni 2 ha powstała w miejscowości Krasne Potockie w gminie Chełmiec w województwie Małopolskim. Gmina Chełmiec szacuje, że sprzedaż zielonej energii wyprodukowanej z paneli słonecznych przyniesie dochody w wysokości około 600 tys. zł rocznie, a nakłady na inwestycję zwrócą się już po 5 latach. Również gmina Otmuchów w województwie Opolskim planuje podobną inwestycję w odnawialne źródła energii i fotowoltaikę. Farma PV o powierzchni 8 ha miałaby powstać na rekultywowanym terenie po byłej cukrowni. Inwestycje w OZE rozważa także gmina Andrychów w Małopolsce. Planowana elektrownia słoneczna na terenach rekultywowanego składowiska odpadów w Andrychowie miałaby osiągnąć moc 1 MW zielonej energii.

Artykuł został przygotowany przez portal swiatoze.pl, najlepsze źródło informacji o energii odnawialnej.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj