Okna pasywne – zapobiegnij coraz wyższym rachunkom za ogrzewanie

New style villa with outdoor lighting, night view

Okna pasywne – zapobiegnij coraz wyższym rachunkom za ogrzewanie

Z ucieczką ciepła i wysokimi kosztami ogrzewania, zmagamy się każdego roku. Temat powraca jak bumerang, głównie w okresie jesienno-zimowym. Wtedy to odczuwamy, że komfort termiczny jest niższy niż tego oczekujemy, a rachunki za ogrzewanie niestety wcale nie maleją. Główna przyczyna takiej sytuacji to niewłaściwie dobrana stolarka okienna. W przeciętnym domu nieodpowiednia izolacyjność cieplna okien, doprowadza do strat na poziomie nawet 30%. Rozwiązaniem stają się okna pasywne, dzięki którym możliwe jest ograniczenie strat energii właśnie przez okna, nawet o 45%.

Jak dobierać okna pasywne, by mieć pewność, że przyniosą pożądane oszczędności, a w domowych wnętrzach wreszcie będzie odczuwane tak ważne ciepło? Najważniejszym współczynnikiem, na który trzeba zwracać uwagę, jest Uw, czyli współczynnik określający izolacyjność cieplną. Jest on wyrażany w jednostkach W/m2K. Informuje o ilości ciepła przenikającej przez metr kwadratowy okna w ciągu jednej godziny, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku wynosi jeden stopień Kelwina. Im niższa wartość tego współczynnika, tym gwarancja mniejszej ucieczki ciepła z budynku. W przypadku okien pasywnych wymagania są mocno wyśrubowane, ponieważ dla energooszczędnych okien współczynnik Uw nie może być wyższy niż 1 W/m2K, podczas gdy okna pasywne to wartość nie wyższa niż 0,8 W/m2K.

O jakości okien pasywnych decyduje nie tylko wspomniany współczynnik czy konstrukcja. Potwierdzeniem ich właściwości są certyfikaty wydawane przez specjalistyczne placówki badawcze, które zajmują się tematyką pasywności. Do jednych z nich należy Instytut Techniki Okiennej z Rosenheim. Certyfikat zarówno tego Instytutu, jak i Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej, a także Centre of Building Construction Engineering, posiadają produkty firmy https://domel.pl/.

Jeśli w grę wchodzi realizacja indywidualnych projektów, szeroki wybór okien pasywnych, a także profesjonalna opieka sprzedażowa, warto postawić na przedsiębiorstwo Domel Sp. z o.o.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj