Nowa siedziba kierunków lingwistycznych na UW

50 mln zł unijnego dofinansowania na budowę nowej siedziby Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej otrzyma Uniwersytet Warszawski.

29 października w siedzibie UW umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałkowie województwa mazowieckiego Marcin Kierwiński i Ludwik Rakowski oraz rektor uczelni prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. W nowoczesnym, sześciokondygnacyjnym budynku studenci i doktoranci Uniwersytetu będą pracowali już od 2012 roku.

„Cieszę się, że dzięki budowie nowego obiektu, studenci będą mogli uczyć się w lepszych warunkach. Nowe Wydziały Lingwistyki, Filologii i Neofilologii z całym nowoczesnym wyposażeniem staną się ośrodkami edukacyjnymi na miarę XXI wieku. Z całego serca życzę pomyślnej realizacji tak ważnej dla polskiej nauki inwestycji” – powiedział wicemarszałek Ludwik Rakowski.

Wicemarszałek Marcin Kierwiński wyjaśnił, że mimo, iż sam studiował na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytet jest mu szczególnie bliski. „Mam nadzieję, że nowa siedziba kierunków lingwistycznych spełni oczekiwania zarówno studentów, jak i kadry profesorskiej” – dodał.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, nowy gmach Wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej stanie na warszawskim Powiślu w obrębie historycznego kampusu uniwersyteckiego, w kwadracie ulic: Dobrej, Lipowej, Browarnej oraz Wiślanej.

Obecnie zajęcia na wydziałach lingwistycznych odbywają się w starych budynkach, niespełniających obowiązujących standardów. Tymczasem programy studiów i stosowane metody dydaktyczne wymagają dużej liczby sal ćwiczeniowych i specjalistycznych pracowni językowych. Także liczba studentów przyjmowanych na wydziały jest limitowana możliwościami lokalowymi. Po ukończeniu inwestycji w nowym gmachu będzie mogło pracować i studiować ok. 12 tys. studentów, doktorantów oraz pracowników uniwersytetu.

W obiekcie złożonym z czterech kondygnacji naziemnych i dwóch podziemnych, znajdą się sale wykładowe, pomieszczenia biblioteczne, pracownie i laboratoria dydaktyczne i informatyczne. Powierzchnia nowego budynku wyniesie blisko 11 tys. m kw.

Projekt będzie realizowany w dwóch etapach. W pierwszej połowie 2012 r. do użytku zostanie oddanych około 40 sal dydaktycznych. Po zakończeniu budowy całego gmachu wydziały lingwistyczne będą dysponowały ponad setką sal.

Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o osobach poruszających się na wózkach zaprojektowano sieć wind, specjalnych podnośników oraz obniżeń. W czytelniach i pracowniach przewidziano stanowiska dla osób niewidomych i słabowidzących. Cały budynek wyposażony będzie również w czytelny system informacji wizualnej oraz numerację pomieszczeń w systemie Braille’a.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj