Na co zwrócić uwagę podczas zamawiania projektu hali stalowej?

konstrukcja-hali-stalowej

Na co zwrócić uwagę podczas zamawiania projektu hali stalowej?

Projekt hali stalowej jest bardzo ważnym elementem każdej inwestycji, określającym rozwiązania materiałowe oraz konstrukcyjne hali stalowej.  Projekt ma wpływ zarówno na koszty jak i czas realizacji.

Inwestor zlecając wykonanie projektu hali powinien zwrócić uwagę na doświadczenie projektantów oraz ich referencje. Wykonawca specjalizujący się w projektowaniu oraz budowie hal stalowych jest w stanie dostosować projekt pod względem finansowym oraz pod względem czasu realizacji do potrzeb Inwestora. Odpowiednio wykwalifikowani projektanci udzielają Inwestorowi niezbędnych rad, zaleceń oraz szeregu rozwiązań projektowych, z których Inwestor jako ostateczny decydent jest w stanie wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Wybrany projektant powinien mieć doświadczenie na rynku budownictwa przemysłowego. Należy zaznajomić się ze zrealizowanymi przez niego obiektami. Nie bez znaczenia są również zdobyte przez firmę wyróżnienia, takie jak np. Gazela Biznesu.

Podczas konsultacji projektów z wykonawcą Inwestor powinien zwrócić uwagę na przeznaczenie hali. Hala może być produkcyjna bądź magazynowa. Jeżeli jest to hala produkcyjna należy określić technologię produkcji. W przypadku hal magazynowych istotnym czynnikiem jest wysokość składowanych materiałów oraz usytuowanie regałów. W zależności od wymiarów oraz usytuowania działki należy określić wymiary hali oraz jej wysokość użytkową. Kolejnym czynnikiem jest obciążenie działające na posadzkę oraz rodzaj składowanych materiałów. Ma on wpływ na obciążenie ogniowe hali, a co za tym idzie na rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe. Inwestor określa, czy w hali będzie znajdowała się suwnica. Ponadto ważnym czynnikiem jest to, czy hala będzie w przyszłości rozbudowywana oraz czy przy hali będzie znajdował się budynek biurowy. Jeżeli tak, należy określić dla ilu osób będzie dany budynek przeznaczony oraz określić jego wymiary oraz wysokość.

poddasze-hali-stalowej

Procedury urzędowe są procedurami czasochłonnymi, stąd odpowiednio wcześnie należy wystąpić o uzyskanie warunków zabudowy. Posiadanie przez Inwestora warunków zabudowy umożliwia przyspieszenie procesu projektowania hali. Projekt konstrukcji stalowej wykonany w sposób optymalny oraz bezpieczny wykonuje konstruktor hal stalowych. Niekiedy projektanci innych dziedzin, którzy podejmują się wykonania takiego projektu, nie są w stanie zaprojektować konstrukcji stalowej w sposób optymalny, co podnosi koszty realizacji oraz wydłuża czas realizacji.

Projekt hal stalowych powinien być zlecony firmie specjalizującej się w tego typu projektach.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj