Maska do spania i modelowania snu podbija świat

neuroon

© Intelclinic

NeuroOn – maska do spania i modelowania snu, która ma na celu wspomóc wysypianie się – to największy polski przebój w historii Kickstartera, platformy umożliwiającej finansowanie wybranych projektów przez internatów.

Maska do badania i modelowania snu NeuroOn – naszpikowane elektroniką urządzenie, które ma wspomóc wysypianie się – to największy polski przebój w historii Kickstartera, platformy umożliwiającej finansowanie wybranych projektów przez internautów. Jego twórcy chcieli w ciągu 40 dni uzbierać 100 tysięcy dolarów, aby wprowadzić na rynek swój wynalazek. Cel osiągnęli w ciągu zaledwie doby. Ostatecznie projekt zebrał 438  573 dolarów.

Zespół, który opracował urządzenie, tworzą oprócz Kamila Adamczyka – studenta piątego roku studiów na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a zarazem prezesa Intelclinic i pomysłodawcy maski NeuroOn - inżynierowie: Janusz Frączek i Krzysztof Chojnowski, dwaj doktoranci z Politechniki Warszawskiej. NeuroOn ma być pierwszą na świecie maską wspomagającą sen polifazowy, czyli rozbity na kilka krótszych odcinków w ciągu doby zamiast jednego długiego wypoczynku nocnego.

- Istnieje kilka naukowo popartych modeli snu polifazowego, a ja sam przez kilka miesięcy sypiałem w cyklu uwzględniającym trzy godziny snu podstawowego w nocy i trzy krótkie drzemki w ciągu dnia – mówi Kamil Adamczyk. Dodaje, że maska ma pomóc uporządkować swój sen tym ludziom, którzy wskutek wykonywanych obowiązków sypiają zbyt krótko, czym szkodzą swojemu zdrowiu. Tymczasem mogliby sypiać tak samo krótko, choć dużo wydajniej – gdyby potrafili usystematyzować swój sen.

NeuroOn ma również dużo szersze zastosowanie. – Maska pozwala w domowych warunkach przebadać podstawowe parametry snu bez konieczności korzystania z polisomnografii, która jest dostępna wyłącznie w szpitalach – twierdzi Adamczyk.

W obudowie urządzenia umieszczono elektronikę analizującą fale mózgowe, ruchy gałek ocznych i mięśni twarzy. Te dane są bezprzewodowo przesyłane do smartfona, który analizuje informacje i na ich podstawie tworzy swego rodzaju mapę naszego snu. Pokazuje, kiedy sypiamy najgłębiej, jak często miewamy wybudzenia i czy cierpimy na przykład na bezdech senny. Oprogramowanie może też łagodnie wybudzić nas rankiem w najlżejszej fazie snu, a nawet doradzić, w jaki sposób wyjść z jet lagu albo jak „zaprogramować się” na sen polifazowy.

W sprzedaży NeuroOn znajdzie się w drugiej połowie 2014 roku.




© Intelclinic

Zaloguj się Logowanie

Komentuj