Łódź stawia na biznes i nowoczesne technologie. Materiał wideo!

Łódź otwiera nowe możliwości dla współpracy biznesu i nauki z całego świata. BioNanoPark to miejsce, gdzie będą prowadzone badania z zakresu najnowszych technologii i gdzie będą działać firmy, które na tych technologiach chcą zarobić. Impulsem do rozwoju ma być podpisana właśnie w Brukseli umowa o współpracy z tamtejszym Biopark Charleroi Brussels South.

Łódzki park ma umożliwić transfer wiedzy z nauki do biznesu, a także rozwijanie i promowanie współpracy pomiędzy samymi przedsiębiorstwami. Będzie współpracował z uczelniami, wyszukiwał dobre pomysły i pomagał w przekształcaniu ich w konkretny biznes.

– Zgromadziliśmy dysponentów firm, instytucje skupiające biznes i uczelnie wyższe. Stworzyliśmy przestrzeń, która ma być bezpośrednio wykorzystana dla transferu wiedzy i technologii do biznesu – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Badania z zakresu medycyny, ochrony środowiska, farmaceutyki i wojskowości będą prowadzone w dwóch dużych laboratoriach. Pierwsze z nich będzie opracowywać i komercjalizować nowe technologie przyjazne środowisku, np. technologie biodegradacji skażeń i substancji toksycznych. Drugie laboratorium zajmować ma się biomateriałami i produktami nanotechnologicznymi.

– Biznes zweryfikował, co jest w Łodzi konieczne, co jest potrzebne. Jesteśmy jednym z prężnie działających ośrodków na terenie Polski związanych z biotechnologiami – mówi Hanna Zdanowska. – Mamy przeszło 120 tysięcy studentów, z czego wiodącą rolę również pełnią Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny. To są akurat te uczelnie, które dają impuls do rozwoju właśnie tego typu technologii – przypomina prezydent Łodzi.

Władze miasta zapowiadają, że w budynku znajdzie się 50 biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, czyli innowacyjnych firm działających w obszarze nowoczesnych technologii: informatyki, produkcji aparatury leczniczej, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa. Prezydent miasta zapewnia, że Łódź będzie dalej inwestować w technologie przyszłości.

– W swoim genotypie i swojej strategii Łódź zapisała, że ma być miastem przemysłów kreatywnych. To doskonałe miejsce dla wdrażania nowoczesnych technologii, szczególnie w aspekcie ochrony zdrowia, nowych sposobów funkcjonowania i realizacji tych bardzo potrzebnych, nie tylko nam Łodzianom, także Polsce i światu, rozwiązań w zakresie bio- i nanotechnologii – twierdzi Zdanowska.

Jednym z pierwszych przykładów tego, jak nauka może działać na rzecz biznesu jest łódzka Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, która zajmuje się m.in. tworzeniem trójwymiarowych modeli anatomicznych kości, na podstawie zdjęć tomografii komputerowej.

– To właśnie w Łodzi, chyba pierwszym z miast w Polsce, ruszyła produkcja fragmentów odtworzeniowych tkanek, które uległy uszkodzeniu – mówi prezydent Łodzi. – Na podstawie zdjęć tomografii komputerowej odcinka np. kości czy fragmentu twarzoczaszki odtwarzamy dokładnie w technologii 3D, dokładnie pod potrzeby pacjenta, trójwymiarowy produkt, który możemy wszczepić jako implant.

W działającym dotychczas w Łodzi Technoparku powstały już takie projekty, jak sztuczna skóra z celulozy i wykorzystywane w amerykańskiej armii kamizelki kuloodporne nowej generacji. Teraz park będzie dostawał zlecenia na przeprowadzenie badań dla swojego odpowiednika w Brukseli. Odpowiednią umową podpisali we wtorek w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego szefowie obu instytucji.

Teraz miasto liczy na dynamiczny rozwój instytucji, a studenci i pracownicy łódzkich uczelni – na pracę w nowym BioNanoParku. Największym udziałowcem wprawdzie jest miasto, ale w projekcie kooperują m.in. Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Medyczny. Park kosztował 76 mln zło, z czego 53 mln zł wyłożyła Unia Europejska w ramach funduszy strukturalnych.

Dotychczas dzięki środkom z Programu Innowacyjna Gospodarka powstało 13 parków technologicznych. Rozbudowano także dwa inne ośrodki specjalizujące się w biotechnologii: Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii w ramach Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Jagielloński Park i Inkubator Technologii – Life Science.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj