Kurs rosyjskiej waluty

rosyjska-waluta

Kurs rosyjskiej waluty

Rosja jest wielkim mocarstwem, a przynajmniej tak o swoim kraju lubi myśleć wielu mieszkańców. W rzeczywistości jednak to państwo jest ogromne jedynie terytorialnie. Pod względem finansowym, zdaniem wielu, ekspertów, kwalifikuje się jako kolos na glinianych nogach.

Polityka Rosji a cena jej waluty

Rubel w ostatnim czasie osiągnął rekordowo niskie notowania. Jego wartość w stosunku do euro spadła o niemalże dziesięć procent. Taka sytuacja, zdaniem rosyjskich oficjeli, powiązana jest z plotkami o upadku dużego koncernu naftowego. W rzeczywistości jednak na rekordowo niski kurs waluty ma wpływ polityka prowadzona przez kraj. Inwestorzy niechętnie wprowadzają swoje pieniądze na teren państw, które aktualnie prowadzą wojnę. Pomimo, że Rosja zawzięcie zaprzecza, jakoby brała czynny udział w konflikcie zbrojnym, rynek wyczuwa stan faktyczny. Pieniądze nie lubią zagrożenia. Dlatego właśnie waluty zarówno Rosji, jak i Ukrainy spadają na łeb na szyję. Oczywiście na wartość rubla ogromny wpływ ma też fakt, że wiele krajów obłożyło Federację Rosyjską sankcjami. Kilka państw powiązanych z Moskwą stałymi transakcjami handlowymi, próbuje się od niej uniezależnić. Politycy Europy obawiają się, że rosyjscy oficjele w końcu zdecydują się posłużyć gazociągiem jako bronią. W razie różnicy zdać, rząd w Moskwie może po prostu zakręcić kurek i zostawić całe kraje bez ogrzewania. Dlatego w wielu miastach Europy powstają gazoporty, które mają posłużyć jako alternatywne źródło paliwa.

Czy kurs rubla ma szansę się podnieść?

Mamy do czynienia z sytuacją finansową, która w Europie nie zdarzyła się od długiego czasu. Ze spadkiem kursu waluty spowodowanym tym, że dane państwo wkroczyło na wojenną ścieżkę z innym. Przez ostatnich kilkadziesiąt lat wahania kursów walut były spowodowane mniej drastycznymi okolicznościami. Przede wszystkim obniżeniem wyników ekonomicznych kraju. Rosja przez swoje posunięcia zraziła do siebie inwestorów. Odbudowanie pozytywnego wizerunku finansowego i przywrócenie rozsądnego kursu waluty zajmie jej dłuższy czas.

1 Komentarz

  1. Taszko

    21 marca 2019 at 23:23

    Niedługo w związku z wyjazdem będę musiał kupić ruble i zastanawiam się właśnie gdzie. Z tego co widzę Gieldawalut.com ma w ofercie rosyjską walutę, a oni zawsze dobrze wyceniają. Na pewno więc borę pod uwagę platformę. Znacie może jeszcze jakieś miejsca? Najlepiej do wymiany internetowej, bez gotówki?

Zaloguj się Logowanie

Komentuj