Kompletacja w logistyce e-commerce – 3 porady by szybciej realizować swoje zamówienia

system-wms

Kompletacja w logistyce e-commerce – 3 porady by szybciej realizować swoje zamówienia

Na pewno nie jeden właściciel biznesu e-commercowego zastanawiał się jak przyspieszyć realizację zamówień Klientów. Wzrost prędkości realizacji zleceń jest szczególnie ważny w okresach wzmożonej aktywności jak np. podczas Black Friday, w okresach okołoświątecznych, czy podczas wyprzedaży.

Krok nr.1- inwestycja w system WMS

Po przekroczeniu pewnego poziomu wolumenu sprzedaży wyrażanego w licznie zamówień do kompletacji w danej jednostce czasu kluczową sprawą staje się inwestycja w system informatyczny kierujący logistyką magazynową. System tego typu to najczęściej system klasy WMS (Warehouse Management System), którego rolą staje się zarządzanie przepływami materiałowymi wewnątrz magazynu (od wejścia, przez składowania, aż po wysyłkę). Poprzez zastosowanie systemu magazynowego proces kompletacji odbywa się na zasadzie prowadzenia osób pracujących w magazynie od zadania do zadania w celu optymalnego rozłożenia obciążeń. Tego typu praca wspomagana jest poprzez zastosowanie specjalnego sprzętu informatycznego- terminali mobilnych (np. terminal mobilny, zwany również skanerem, np. skaner Motorola). Terminale mobilne służą do wyświetlania komunikatów systemowych oraz do potwierdzania wykonanych aktywności.

Krok nr.2- obsługa wielu zamówień w jednym procesie- multi order picking

Po rozpoczęciu pracy w systemie zarządzania magazynem klasy WMS warto pomyśleć o wykorzystaniu jednej z jego ważnych funkcjonalności, a na pewno bardzo ważnej w kontekście systemów dla branży e-commerce- Multi Order Picking, czyli kompletacji wielu zamówień na raz. Ten typ kompletacji umożliwia błyskawiczną obsługę nawet ogromnej liczny zleceń złożonych poprzez sieć internet. Kompletacja odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych wózków z wieloma przegrodami, każda odpowiadająca za inne zamówienie. Po zakończeniu kompletacji towary są pakowane i wysyłane do Klientów.

Krok nr. 3- kompletacja głosowa- Voice Picking

Elementem dodatkowo usprawniającym proces kompletacji jest zastosowanie intuicyjnej technologii głosowej w magazynie. Zastosowanie tego typu rozwiązania może przyspieszyć proces kompletacji nawet o 25%. Komunikaty pomiędzy Użytkownikiem systemu WMS, a samym systemem wymieniane są głosowo, co sprawia, że sam proces przyuczeni Operatora do pracy w magazynie jest błyskawiczny.

HIT-Kody Kreskowe- sprawdzony Partner we wdrożeniach WMS

HIT-Kody Kreskowe (HKK) to sprawdzony dostawca, który już od ponad 20 lat wdraża systemy klasy WMS. Wśród naszych Klientów odnaleźć można zarówno duże, globalne koncerny, jaki mniejsze firmy rodzinne.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj