Klaster.IT z nowym skandynawskim partnerem

© klaster.it

© Klaster.IT

Ułatwianie szczecińskim firmom informatycznym kontaktów biznesowych ze szwedzkimi partnerami, organizacja bezpośrednich spotkań przedsiębiorców i inicjowanie wspólnych projektów – to główne cele współpracy, jaką Klaster.IT nawiązał ze skandynawskim klastrem 55°, wspierającym działalność firm ICT w Szwecji. Przedstawiciele skandynawskiej i szczecińskiej branży nowoczesnych technologii rozmawiali o możliwościach jej rozwoju podczas Dni Skandynawskich w Szczecinie.

Porozumienie ma ułatwić firmom eksport i rozwój nowych usług IT – „Dla firm informatycznych jeden kraj to za mało, skupiamy się na myśleniu globalnym, na tworzeniu międzynarodowych sieci współpracy, które wspomagają rozwój biznesu” – mówi Helena Wielding Fernandes ze szwedzkiego klastra informatycznego 55°. „Prowadzenie rozmów z poziomu klastra wzmacnia pozycję firm i przyspiesza proces dotarcia do właściwego partnera oraz daje im możliwość realizowania nowych projektów biznesowych” – dodaje Katarzyna Witkowska, Prezes Klastra.IT.

O możliwościach rozwoju regionalnej branży informatycznej szczecińscy przedsiębiorcy i przedstawiciele samorządu rozmawiali ze skandynawskimi partnerami podczas Dni Skandynawskich w Szczecinie. Głównym problemem, z jakim borykają się firmy informatyczne, jest zbyt mała ilość pracowników – „Studentów IT przybywa rocznie w Szczecinie ok. 300-350. Firmy są gotowe przyjąć ich dużo więcej, bo branża rozwija się dynamicznie. Dziś młodzi ludzie są bardzo mobilni. Warto zachęcać ich do rozwoju kariery zawodowej w Szczecinie” – wskazywał Sebastian Kopaniecki z firmy Tieto.

W takim wypadku pomocna okazuje się właśnie współpraca z innymi firmami – „Klaster.IT zbudował zaufanie między regionalnymi firmami informatycznymi. Niektóre projekty realizujemy wspólnymi siłami, często również podzlecamy sobie części projektów” – wyjaśniał Marcin Kaczmarek z firmy Consileon. Ponadto przedstawiciele Klastra.IT uczestniczą w targach pracy, podczas których prezentują młodym ludziom oferty pracy w zrzeszonych firmach – „To ułatwia studentom dotarcie do wielu firm na raz, a klastrowe firmy chętnie przyjmą ich w swoje szeregi” – dodawał Kaczmarek.

Działania zachęcające młodych ludzi do prowadzenia biznesu technologicznego w Szczecinie podejmuje również samorząd – „Rozbudowujemy Technopark Pomerania, aby wspierać rozwój młodych firm technologicznych, bo to one dają miejsca pracy i wzrost gospodarczy. Chcemy, by Szczecin był postrzegany jako miejsce, w którym można robić karierę w branży IT” – mówił Piotr Mync, zastępca Prezydenta Szczecina. Obecnie w Technoparku działa 18 młodych firm technologicznych i 5 stowarzyszeń IT. W nowych budynkach swoje siedziby będą miały kolejne start-upy oraz firmy już działające na rynku – „Otoczenie biznesowe, w którym obok siebie funkcjonują firmy na różnym etapie rozwoju, sprawdza się od lat w USA i Europie Zachodniej” – wskazywał Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania – „Większe firmy angażują się w merytoryczne i biznesowe wspieranie start-upów i otwierają im możliwości pozyskiwania nowych zleceń, a w zamian mają ułatwiony dostęp do specjalistów IT”.

Nowoczesna infrastruktura w połączeniu z biznesowym doradztwem i współpracą firm ma sprzyjać integracji i rozwojowi szczecińskiej branży IT – „Dobrze, że macie w Szczecinie Klaster.IT i instytucje wspierające działalność firm, to zawsze pomaga. Rozwój regionu i firm to długotrwały proces, trzeba dać sobie trochę czasu. Wielkie sukcesy nie pojawiają się od razu, ale sukcesywne działanie przynosi efekty” – podsumowała debatę Helena Wielding Fernandes.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj