Jak rozliczyć E-PIT w 2019? Przydatne wskazówki

© adobestock

© adobestock

Możliwość rozliczenia podatków przez internet pojawiła się już w 2008 roku. Jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku lat e-deklaracje zyskały większą popularność, a w samym roku 2017 niemal 56% Polaków zdecydowało się na taką właśnie metodę złożenia zeznania podatkowego. Z każdym rokiem liczba osób korzystających z e-deklaracji wzrasta. Czynnikiem, który dodatkowo zwiększył zainteresowanie rozliczaniem przez internet, było wprowadzenie 15 lutego 2019 roku usługi Twój e-PIT, o której warto dowiedzieć się nieco więcej.

Co to jest e-PIT?

Usługa e-PIT zapewnia podatnikom kompleksowe wsparcie w czynnościach związanych ze składaniem corocznych zeznań podatkowych. W systemie wykorzystywane są dane, które znajdują się w posiadaniu Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki temu podatnik nie musi tracić czasu na wprowadzanie tych informacji do formularza. Celem systemu jest podniesienie jakości usług oraz znaczące skrócenie czasu potrzebnego do rozliczenia. Proces jest maksymalnie uproszczony, dlatego z e-PIT korzysta coraz więcej osób.

Usługa e-PIT zdejmuje z podatników konieczność dostarczenia do urzędu skarbowego dokumentacji, która potwierdza prawo do różnego rodzaju ulg czy odliczeń. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest także możliwość szybszego otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku – maksymalny czas to 45 dni, a nie 3 miesiące.

Jak rozliczyć PIT elektronicznie?

E-PITy cieszą się rosnącą popularnością, choć nadal wiele osób ma obawy, czy na pewno jest to rozwiązanie bezpieczne. Wokół deklaracji elektronicznych narosło niestety wiele mitów, o czym więcej można przeczytać na stronie https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/rozlicz-sie-elektronicznie-epit. Złożenie zeznania podatkowego poprzez system e-PIT jest nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim dziecinnie łatwe. Najpierw trzeba się oczywiście zalogować do systemu e-PIT – można to zrobić poprzez tzw. profil zaufany lub poprzez podanie odpowiednich danych, czyli PESEL-u, dochodu z rozliczenia za rok 2017 oraz przychodu od jednego z pracodawców za rok 2018.

Po zalogowaniu w systemie podatnik zyskuje dostęp do wypełnionej deklaracji PIT. Wszystkie dane należy zweryfikować, a w razie konieczności wprowadzić odpowiednie dane. Podatnik ma m.in. możliwość zmiany adresu czy konta, na które przekazany będzie zwrot podatku. Osoby, które chcą rozliczyć się z małżonkiem, powinny wprowadzić w deklaracji odpowiednią korektę. Po weryfikacji danych trzeba jeszcze dodać ulgi, jeśli takowe przysługują. Następnie podaje się nr KRS i można wysłać deklarację.

Gdzie rozliczyć PIT elektronicznie?

Rozliczanie się przez internet jest wprawdzie bezpieczne, lecz należy zachować ostrożność. Trzeba pamiętać, że z usługi e-PIT można skorzystać wyłącznie na stronie Ministerstwa Finansów. Nie wolno otwierać linków, które zostały przysłane w wiadomości mailowej, ponieważ właśnie w ten sposób oszuści rozsyłają złośliwe oprogramowanie. W przypadku otrzymania takiego maila można zgłosić ten fakt np. do Urzędu Skarbowego. Wszystkie próby takich oszustw są zgłaszane do ABW, dzięki czemu strony ze złośliwym oprogramowaniem są skutecznie blokowane

Zaloguj się Logowanie

Komentuj