Internetowa edukacja urzędników

Ponad 1,7 tys. nowych urzędników z 800 samorządów skorzystało do tej pory z internetowej służby przygotowawczej – poinformowało MSWiA. W związku z dużym zainteresowaniem, resort chce przedłużyć działanie platformy e-learningowej do 30 września.

Obowiązek odbycia przez nowo zatrudnionych urzędników służby przygotowawczej wynika z ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z przepisami, ma ona polegać na teoretycznym i praktycznym przygotowaniu do wykonywania obowiązków, maksymalnie może trwać 3 miesiące i musi kończyć się egzaminem.

- Internetowe szkolenia są szybką i skuteczną metodą zdobywania wiedzy dla osób podejmujących po raz pierwszy pracę w administracji samorządowej – przekonuje MSWiA, które ze środków unijnych uruchomiło w tym celu specjalną platformę e-learningową.

Uczestnictwo w szkoleniach jest bezpłatne i jak zapewnia resort, nowo zatrudniony pracownik samorządowy może otrzymać na portalu rzetelną wiedzę m.in. o zasadach funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto, urzędnik sam decyduje ile czasu dziennie przeznaczy na naukę. Ma możliwość uczenia się w swoim miejscu pracy, a jego opiekun na bieżąco otrzymuje informacje o postępach pracownika.

Na koniec szkolenia uczestnik zdaje egzamin on-line. Pytania egzaminacyjne są generowane losowo przez system komputerowy, a nadzór nad przebiegiem egzaminu sprawuje pracodawca uczestnika szkolenia. Zaliczenie jest potwierdzone certyfikatem.

Portal e-służby przygotowawczej dostępny pod adresem www.sluzba-jst.gov.pl pozwala na skorzystanie z 9 kursów. Tematy obejmują: postępowanie administracyjne, ustawę o finansach publicznych, status prawny pracowników samorządowych, ustrój samorządu terytorialnego w Polsce, podstawowe zagadnienia z prawa zamówień publicznych, dostęp do informacji publicznej, etykę i kulturę urzędnika samorządowego, oprogramowanie e-urząd oraz instrukcję kancelaryjną w urzędzie.

Do tej pory z elektronicznych szkoleń skorzystało ponad 1,7 tys. samorządowców z 800 jednostek. Najwięcej urzędów aktualnie uczestniczących w projekcie jest w województwie mazowieckim (113), śląskim (86), dolnośląskim (75), małopolskim (71) i wielkopolskim (67).

Zaloguj się Logowanie

Komentuj