Centrum Symulacji Medycznej powstało w Poznaniu

Centrum Symulacji Medycznej uruchomiono w Poznaniu. Przyszli lekarze nauczą się w nim na manekinach, które krwawią i krzyczą z bólu, jak ratować życie pacjentów.

„Centrum Symulacji Medycznej jest elementem kształcenia studentów z wydziałów medycznych, przyszłych pielęgniarek i ratowników medycznych. Zanim student przyjdzie do chorego, będzie mógł przećwiczyć różne procedury na symulatorze, który odzwierciedla wszystkie elementy życiowe człowieka” – powiedział prorektor ds. klinicznych i szkolenia podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Grzegorz Oszkinis.

Jak wyjaśnił, współczesne manekiny są tak skonstruowane, że można je zaprogramować na symulowanie poszczególnych chorób i przypadłości.

„Można wywołać np. zatrzymanie czynności serca, które widzimy na monitorach, potem temu choremu wprowadzamy za pomocą komputera leki, które chcemy zaordynować. Wówczas widzimy, jaki jest efekt działania leków. Manekinom można też np. nakłuć żyłę, cewnikować pęcherz, nakłuć jamę otrzewnową lub opłucną” – powiedział.

Poza nowoczesnymi symulatorami w centrum są też „zwykłe”, tańsze manekiny do ćwiczeń m.in. pobierania krwi lub badań ginekologicznych. Prof. Oszkinis podkreślił, że podobne centra stają się codziennością w kształceniu medyków.

„One sprawiają, że młody człowiek zaczynając swoją edukację przełamuje swój stres; im częściej wykona ćwiczenie, jest bardziej pewny tego, co robi. Student po zaprezentowaniu mu ćwiczenia zostaje sam w pokoju, jest obserwowany przez lustra weneckie, ponadto jego czynności są nagrywane. Można nagranie prześledzić i omówić” – wyjaśnił.

Centrum Symulacji Medycznej mieści się w Collegium Stomatologicum Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Centrum kosztowało ok. 1,5 mln zł. Jego stworzenie dofinansowała Unia Europejska w ramach programu Poprawy Jakości Kształcenia.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj