80 mln euro dofinansowania z UE dla gazoportu w Świnoujściu

Komisja Europejska przyznała 80 mln euro dofinansowania dla polskiego gazoportu w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) – poinformowała we wtorek rzeczniczka spółki Polskie LNG Justyna Bracha-Rutkowska.

Środki pochodzą z tzw. Recovery Plan (European Energy Programme for Recovery). To program Komisji Europejskiej mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE. W ramach tego programu KE wybrała 43 europejskie projekty energetyczne, w tym m.in. budowę polskiego terminalu LNG.

Bracha-Rutkowska wyjaśniła, że 55 z 80 mln euro dofinansowania przeznaczone jest na budowę części lądowej terminalu LNG. Pozostałe 25 mln euro otrzyma Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście na realizację części morskiej inwestycji.

„Dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych na kwotę 80 mln euro w ramach Programu Recovery to bardzo dobra wiadomość, bo każda bezzwrotna dotacja obniża koszt budowy gazoportu” – powiedział prezes Polskiego LNG SA Zbigniew Rapciak.

„Będziemy zabiegali o kolejne środki w ramach programów europejskich, bo szacujemy, że dzięki nim cała inwestycja może być tańsza nawet o miliard złotych” – dodał.

Polskie LNG ubiega się także o 456 mln zł wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, finansowanego głównie ze środków unijnych. „Decyzja o przyznaniu tych środków spodziewana jest przed końcem roku” – stwierdziła rzeczniczka.

Około 1 mld zł na inwestycję to środki własne, które zostaną przekazane przez Gaz-System – właściciela Polskiego LNG; budowa terminalu LNG będzie kosztowała 2,9 mld zł.

Bracha-Rutkowska poinformowała, że finansowaniem inwestycji zainteresowane są także banki komercyjne, z którymi podpisano list intencyjny na kwotę ok. 750 mln euro. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zapewni finansowanie w wysokości do 200 mln euro. Prowadzone są także rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Budowa terminalu LNG została uznana przez rząd za strategiczną inwestycję dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ponieważ umożliwi Polsce odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Powstający w Świnoujściu terminal LNG pozwoli na odbiór do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m sześc. (obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m sześc. gazu rocznie). To pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej zakończenie planowane jest na 30 czerwca 2014 r.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj