150 mln zł na budowę Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii w Łodzi

Prawie 150 mln zł ma kosztować utworzenie Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii. Będzie to jeden z najnowocześniejszych w kraju ośrodków badawczo-rozwojowych.

Połowa pieniędzy na budowę Centrum pochodzić będzie z Unii Europejskiej. 29 października podpisano w Łodzi umowę przedwstępną pomiędzy łódzkim urzędem marszałkowskim a Politechniką Łódzką.

Jak powiedział na spotkaniu z mediami rektor uczelni prof. Stanisław Bielecki celem projektu jest utworzenie nowoczesnego centrum badawczego, w którym badania prowadzić ma 180 naukowców. Kolejnych 500 ma korzystać z laboratoriów na zasadzie współpracy. „Idziemy w XXI wiek, tworzymy Łódź przyszłości” – dodał. Pierwsze prace związane z budową Centrum mają ruszyć w przyszłym roku.

W planach jest wybudowanie budynku z laboratoriami zajmującymi 6 tys. mkw. Inwestycja ma być zakończona najpóźniej w pierwszej połowie 2015 roku. Jak zapewniają władze uczelni, w Centrum badania będą skupiały się przede wszystkim wokół ochrony środowiska, energii i zdrowia. Ma być w nim realizowany cały proces – od badań teoretycznych do badań wdrożeniowych.

W związku z szybkim postępem w biotechnologii i nanotechnologii programy badawcze będą na bieżąco aktualizowane, a na potrzeby realizacji konkretnych projektów będą tworzone konsorcja badawczo-wdrożeniowe.

Centrum wspomaga Międzynarodowy Komitet Doradczy, któremu przewodniczy prof. Krzysztof Matyjaszewski z Carnegie Mellon University w Pittsburgu. To ceniony na świecie specjalista od polimerów, przed laty wymieniany, jako jeden z kandydatów do Nagrody Nobla. W skład komitetu wchodzą także naukowcy m.in. z Włoch, Wielkiej Brytanii i Belgii.

Nanotechnologia to zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów). Nanometr jest jedną milionową milimetra.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj